Putin sa teší, že západné firmy odišli, ich miesto teraz môžu zaujať domáce firmy

Aj keď ruská ekonomika zažíva obrovské šoky kvôli invázii na Ukrajine, Putin má chuť si zažartovať. Na videokonferencii členských krajín Eurázijskej ekonomickej hovoril o tom, že chváli odchod zahraničných firiem, pretože ich miesto môžu zaujať domáce firmy.

„Občas, keď sa pozriete na tých, čo odchádzajú – možno si aj poviete, vďaka bohu? Ich miesto zaujmeme my, naše firmy, naša výroba – už teraz rastie a bude bezpečne stáť na pôde, ktorú nám pripravili naši partneri,“ povedal podľa Reuters ruský prezident.

Vladimir Putin si počas videokonferencie členských krajín Eurázijskej ekonomickej únie aj zažartoval, keď poznamenal, že v Rusku bude aj naďalej dostupný luxus, ako sú mercedesy obľúbené u zločincov ovládajúcich chaos postsovietskeho Ruska. „Možno len budú o niečo drahšie, ale to sú ľudia, ktorí sa už v mercedesoch šesťstovkách vozili, a voziť sa aj budú. Ubezpečujem vás, že si ich privezú odkiaľkoľvek, z ktorejkoľvek krajiny,“ povedal ruský prezident.

Nemôžeme dopustiť, aby Putin túto vojnu vyhral, uviedol Scholz

Nemecký kancelár Olaf Scholz vystúpil s polhodinovým prejavom a krátkymi otázkami a odpoveďami v záverečný deň Svetového ekonomického fóra v Davose.

Odsudzuje ruskú inváziu na Ukrajinu, ale nezmieňuje sa o kritike, ktorá sa zniesla na jeho vládu za to, že príliš otáľala s dodávkami ťažkých zbraní na Ukrajinu.

„Veľká jadrová mocnosť sa chová, ako by mala právo prekresľovať hranice,“ hovorí.

„Putin sa chce vrátiť k svetovému poriadku, v ktorom sila diktuje, čo je správne, v ktorom sloboda, rozhodnosť a suverenita nie sú pre každého.“

„Nemôžeme Putinovi dovoliť, aby túto vojnu vyhral,“ hovorí a dodáva, že „žiadny nadiktovaný mier nebude“.

Scholz je pod paľbou kritiky v Nemecku aj v zahraničí. Podľa kritikov sa zdá, že váha s vojenskou podporou Ukrajiny.