Putin nariadil vojakom zablokovať oceliareň Azovstal, aby neunikla ani mucha a pochytali všetkých

Putin nariadil vojakom zablokovať oceliareň Azovstal, aby neunikla ani mucha

Ruský prezident Vladimír Putin nariadil svojej armáde, aby zrušila plány na útok na továreň Azovstal v obliehanom ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, a namiesto toho chce, aby bola naďalej bezpečne blokovaná.

Putin vyhlásil, že nie je potrebné „liezť do týchto katakomb a plaziť sa podzemím týchto priemyselných zariadení“.

Namiesto toho vyzval svoje sily, aby „zablokovali túto priemyselnú oblasť tak, aby nemohla uniknúť ani mucha“, počas televízneho stretnutia.

Dodal, že by bolo „nepraktické“ vtrhnúť do obrovského priemyselného areálu, kde sa údajne nachádza viac ako 2 000 ukrajinských vojakov.

Putin tiež uvítal „oslobodenie“ Mariupolu Ruskom po tom, čo mu minister obrany Sergej Šojgu oznámil, že ruské sily teraz okrem elektrárne kontrolujú aj ukrajinské prístavné mesto.

Nové sankcie proti Rusku musia byť skutočne bolestivé, uviedol Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom videoposolstve v 56. deň vojny uviedol, že Európska únia plánuje šiesty balíček sankcií voči Rusku.

„Pracujeme na tom, aby to pre ruskú vojenskú mašinériu a ruský štát ako celok bolo skutočne bolestivé,“ povedal Zelenskyj a dodal, že viedol „veľmi dôkladné rozhovory“ s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom o obranných a finančných otázkach a tiež o sankciách.

„Sankcia najmä zabezpečí obmedzenie ruského energetického sektora, bankového sektora, vývozu, dovozu a dopravy.“

Zopakoval tiež svoju výzvu na uvalenie úplného embarga na dodávky ruskej ropy.

Zelenskyj uviedol, že s Michelom hovoril o „hrozbe potravinovej a energetickej krízy v Európe“ ao možnosti obnovenia ukrajinského poľnohospodárskeho vývozu a zablokovaní „schopnosti Ruska vydierať Európu“.

Pred ich stretnutím navštívil šéf Európskej rady so svojím tímom Borodjanku v Kyjeve, uviedol Zelenskyj, a „na vlastné oči videl, akú skazu [Rusko] spôsobilo“.

„Bez mieru nemôže existovať spravodlivosť,“ povedal Zelenskij a dodal, že ruská armáda a velitelia budú pohnaní na zodpovednosť za vojnové zločiny.

„Každé priezvisko, každá domáca adresa, každý bankový účet – nájdeme všetko.“