Kúsok od Varšavy sa začiatkom novembra stretnú bývalí ruskí poslanci a ďalší opoziční politici a aktivisti, aby rokovali o odpore voči režimu ruského prezidenta Vladimíra Putina a možnom prevzatí moci po jeho páde. V piatok o tom na svojich internetových stránkach píše poľský denník Rzeczpospolita.
Do paláca patriacemu Poľskej akadémii vied v dedine Jablonna severne od poľského hlavného mesta medzi 4. a 7. novembrom dorazia niektorí bývalí poslanci, bývalí štátni úradníci a predstavitelia samospráv a aktivisti z ruskej opozície, ktorí odsudzujú Putinov režim a anexiu niekoľkých ukrajinských krajín.
Očakáva sa, že príde Ilja Ponomarjov, jediný poslanec ruskej Dumy, ktorý v roku 2014 hlasoval proti anexii ukrajinského Krymu. Ďalej Rzeczpospolita píše o advokátovi Markovi Fejginovi, bývalom poslancovi Gennadijovi Gudkovovi a advokátke Jelene Lukjanovovej.
Plánujú prijať vyhlásenie o zásadách, na ktorých má byť založené slobodné Rusko. Tento dokument bude podľa nich základom novej ruskej ústavy. Rokovať chcú aj o „národnom odpore“ proti Putinovu režimu v Rusku aj v zahraničí.
Organizátori stretnutia povedali, že chcú začať vytvárať alternatívne mocenské orgány, ktoré by boli schopné prevziať riadenie Ruska po páde Putina. Všetky vraj spája, že boli v minulosti zvolení v medzinárodne uznaných voľbách.
„Bez účasti Rusov nemožno Putina poraziť. Nejde len o obranu ukrajinského územia, ale aj o to, aby režim v Rusku nevydržal a aby sa Kremeľ nemohol dopúšťať ďalšej agresie,“ povedal Rzeczpospolité Vladimír Ponomarjov, otec Iľja Ponomarjova, ruský fyzik a minister vo vláde niekdajšieho premiéra Michaila Kasjanova. „Situácia v Rusku sa stále zhoršuje, musíme odsunúť nabok všetky osobné ambície, zjednotiť sa a pustiť sa do práce,“ dodal.
Rusko plánuje tento rok v decembri obnoviť výrobu automobilov značky Moskvič
Rusko plánuje tento rok v decembri obnoviť výrobu automobilov značky Moskvič zo sovietskej éry, uviedol podľa agentúry Reuters moskovský starosta Sergej Sobjanin. Oživenie zaniknutej automobilovej značky inicioval odchod Renaultu z ruského automobilového trhu kvôli ruskej invázii na Ukrajinu. Kontrolný podiel v moskovskej továrni, v ktorej halách sa pred renaultmi vyrábali práve moskviče, francúzska automobilka predala mestu Moskva. Sobjanin v máji uviedol, že v továrni zachová pracovné miesta a obnoví výrobu moskvičov. Značka Moskvič bola založená okolo roku 1930 a fungovala až do roku 1991.
Úrad moskovského starostu a najväčší ruský výrobca nákladných automobilov Kamaz sa v auguste dohodli na investícii piatich miliárd rubľov do moskovského závodu. Kamaz hľadá na výrobu áut v Moskve zahraničného spoločníka. Podľa zdrojov Reuters by mohol pri vývoji a výrobe spolupracovať s čínskym partnerom.