Putin dá zavraždiť Lukašenka a zapojí Bielorusko do vojny, tvrdí inštitút

Podľa zdrojov z ruského vojenského vedenia sa Kremeľ rozhodol pre radikálne „riešenie“ otázky zatiahnutia Bieloruska do ruskej ozbrojenej agresie proti Ukrajine. Informáciu priniesol inštitút Roberta Lansinga.

Na pokyn ruského prezidenta Vladimira Putina po návrate z posledného summitu ODKB sa ruská vojenská rozviedka môže v najbližších dňoch pokúsiť uskutočniť scenár zahŕňajúci buď pokus o atentát na bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, alebo jeho imitáciu, s cieľom v konečnom dôsledku zastrašiť ho a podnietiť ho, aby konečne nariadil svojim jednotkám, aby sa priamo zapojili do vojny na Ukrajine spolu s ruskými jednotkami, uvádzajú zdroje.

Ten hlási, že sa pokusom o atentát zaoberá zložka pod GRU, ruskej tajnej služby, ktorej príslušníci sa v uplynulých rokoch preslávili napríklad neúspešnou otravou ruského dvojitého agenta Sergeja Skripala a jeho dcéry v anglickom Salisbury alebo spôsobením explózií v muničnom sklade v moravských Vrbeticích.

V hre má byť aj možnosť, že by atentát naozaj uspel a v takom prípade má mať Kremeľ pripravenú náhradu za Lukašenka. Konkrétne má ísť o bieloruského generála a generálneho tajomníka spomínaného ODKB Stanislava Zase. Ten je údajne „úplne verný Rusku a pod kontrolu GRU“.

Stanislav Zas by potom podľa správy inštitútu neskôr mohol vyhlásiť okamžité pripojenie Bieloruska k Rusku, pričom ako dôvod by mohol uviesť, že tak robí kvôli „hrozbe invázie z Ukrajiny či Poľska“. Lukašenkovu možnú smrť by jednoducho zvalil na USA či Ukrajinu.

„V oboch prípadoch, či už neúspešného, ​​alebo úspešného atentátu na Alexandra Lukašenka, by bol predstavený falošný dôkaz o zapojení Ukrajiny a Poľska pod hlavičkou NATO, čo by dalo dôvod Bielorusom vyjsť do vojny proti Ukrajine a vojsť na jej územie,“ stojí ďalej vo správe.

Samotný Lukašenko síce zaistil ruským vojskám povolenie fungovať na jeho území a nechal tu tiež liečiť ruských ranených či ponúkol palebné pozície pre ruské delostrelectvo, ale osobne sa do vojny priamo nezapojil.

K Ukrajine má mnohokrát veľmi ostrú rétoriku a niekoľkokrát už Kyjev obvinil z provokácií, že chce Bielorusko prinútiť k vstupu do konfliktu. Na druhú stranu však Bielorusi na Ukrajinke doteraz nevytiahli a ani naopak.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *