Pripravte sa na ruské jadrové útoky, vyzýva NATO americký senátor

Spojené štáty a ďalšie krajiny NATO by sa mali pripraviť na ničivú reakciu na prípadný ruský jadrový úder, vyhlásil v sobotu senátor Mitt Romney (R-Utah).

Romney v článku pre New York Times uviedol, že „použitie jadrovej zbrane Ruskom by bezpochyby znamenalo redefinujúcu a preorientovávajúcu geopolitickú udalosť“, a dodal:

„Mali by sme si predstaviť nepredstaviteľné, konkrétne to, ako by sme vojensky a ekonomicky reagovali na takú seizmickú zmenu v globálnom geopolitickom teréne.“

Existuje len málo dôkazov, ktoré by naznačovali, že Rusko chce v konflikte s Ukrajinou použiť jadrovú zbraň, pretože by tým podľa doktríny vzájomného zaručeného zničenia riskovalo výraznú eskaláciu. Pred niekoľkými týždňami britský premiér Boris Johnson bagatelizoval obavy, že by Moskva mohla použiť jadrové zbrane v snahe vyhnúť sa porážke na Ukrajine, kde ruské sily bojujú.

Sedemdesiatpäťročný Romney však vyhlásil, že ak ruský prezident Vladimír Putin „na Ukrajine prehrá, nielenže nedosiahne svoje životné ambície zvrátiť to, čo považuje za ‚najväčšiu geopolitickú katastrofu‘ 20. storočia – rozpad Sovietskeho zväzu – ale aj trvalo oslabí Rusko ako veľmoc a oživí protivníkov“.

Putin ani iní vrcholní predstavitelia Kremľa nepovedali, že by v súvislosti s vojnou na Ukrajine vykonali jadrový úder, hoci ruské vedenie často vyhlasovalo, že by v prípade ohrozenia existencie Ruska odpovedalo jadrovou silou.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Alexander Gruško v máji vyhlásil, že Rusko použije jadrovú zbraň, pokiaľ budú splnené podmienky zapísané vo vojenskej doktríne.

Jedna z nich hovorí, že Rusko môže použiť jadrové zbrane, pokiaľ ich jeho nepriatelia rovnako použijú alebo použijú iné zbrane hromadného ničenia proti ruskému územiu alebo spojencom. Ak budú napadnuté kritické vojenské alebo vládne objekty Ruska, môže to tiež vyvolať jadrovú reakciu.

Romney, bývalý kandidát na prezidenta za GOP v roku 2012, tiež navrhol, že Spojené štáty alebo NATO „by sa mohli angažovať“ na Ukrajine a „potenciálne vyhladiť bojujúcu ruskú armádu“, pokiaľ budú nasadené jadrové zbrane.

Vzhľadom na to, že prezident Joe Biden v sobotu podpísal vojenský balíček v hodnote 40 miliárd dolárov na pomoc Ukrajine, mali by podľa Romneyho západnej krajiny pokračovať v podpore tejto krajiny zasielaním zbraní alebo iných foriem pomoci v jej boji proti Rusku.

To prišlo v čase, keď riaditeľka Národnej spravodajskej služby Avril Hainesová naznačila, že Rusko môže použiť jadrovú zbraň, pokiaľ sa vrcholní predstavitelia domnievajú, že vojnu prehráva.

„Podporujeme Ukrajinu, ale tiež nechceme nakoniec skončiť v tretej svetovej vojne a nechceme skončiť v situácii, keď aktéri použijú jadrové zbrane,“ povedala Hainesová 10. mája senátnemu výboru pre ozbrojené služby.

„Vnímame to ako niečo, čo (Putin) pravdepodobne neurobí, pokiaľ z jeho pohľadu neexistuje faktická existenčná hrozba pre jeho režim a Rusko.“

V istom kontraste s Romneyho komentármi však minulý týždeň vyzval senátor Ed Markey (D-Mass.) Biely dom na deeskaláciu konfliktu a na záruku, že Spojené štáty sa nezapoja do jadrového úderu proti Rusku ako prvý. Markey vyzval administratívu, aby počas senátneho vypočutia s Hainesom oznámila, že k prvému použitiu nedôjde.

„Myslím, že ľudia v našej krajine aj na celom svete sa stále viac obávajú, že by sa situácia mohla vyhrotiť a že by sa do nej mohli zapojiť jadrové zbrane,“ poznamenal Markey. „Z môjho pohľadu by teda bolo múdre, keby naša krajina na rovinu povedala: ‚Nepoužijeme jadrové zbrane, pokiaľ nebudú jadrové zbrane použité proti Ukrajine alebo Spojeným štátom‘.“