Príde si po Putina?! Šéfka Európskej komisie ho chce vidieť pred Medzinárodným trestným súdom za vojnové zločiny

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová včera uviedla, že si želá, aby sa Vladimir Putin psotavil pred Medzinárodný trestný súd, za vojnové zločiny na Ukrajine.

Von der Leyenová podľa svojich vyjadrení považuje za „možné“, že ruský prezident sa jedného dňa postaví pred ICC, pretože „Putin je nakoniec zodpovedný“ za vojnové zločiny na Ukrajine.

Dodávky zbraní na sebaobranu napadnutej krajiny sú morálne prijateľné, povedal pápež

Dodávky zbraní Ukrajine sú morálne prijateľné, pretože krajine pomáhajú brániť sa ruskej agresii. Povedal to dnes podľa agentúry Reuters pápež František novinárom na palube lietadla, ktorým sa vracal zo svetového stretnutia náboženských vodcov v Kazachstane. Hlava rímskokatolíckej cirkvi tiež vyzvala Kyjev na otvorenosť voči prípadnému dialógu s Moskvou, aj keď je to pre Ukrajinu ťažké.

USA poskytnú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc za 600 miliónov USD

Spojené štáty oznámili nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Prezident Joe Biden schválil pomoc za 600 miliónov USD, uviedol Biely dom v správe zaslanej ministerstvu zahraničia. USA zatiaľ Ukrajine bojujúcej od februára proti Rusku poskytli vojenskú pomoc presahujúcu 15 miliárd dolárov.

Pomoc zahŕňa raketomety HIMARS, okuliare na nočné videnie, protipechotné míny claymore, odmínovacie zariadenia, delostrelecké granáty a presne navádzané delostrelecké strely, uviedol Pentagon. Peniaze majú byť použité aj na vojenské vzdelávanie a výcvik, vyplýva zo správy Bieleho domu.

Požadované zbrane majú Ukrajine umožniť pokračovať v ofenzíve proti ruskej armáde na juhu a severovýchode krajiny. Kyjev tento mesiac zahájil rozsiahlu protiofenzívu na severovýchode krajiny, pri ktorej donútil ruské jednotky k ústupu. Podľa prezidenta Volodymyra Zelenského od začiatku septembra ukrajinské sily dobyli späť asi 6 000 kilometrov štvorcových svojho územia.

One Reply to “Príde si po Putina?! Šéfka Európskej komisie ho chce vidieť pred Medzinárodným trestným súdom za vojnové zločiny”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *