Premiér Eduard Heger poveril nového ministra spravodlivosti Viliama Karasa, aby pripravil legislatívu na posilnenie práv LGBTI komunity. Tá dnes zažila porážku v parlamente, kedy poslanci neschválili novelu zákona, ktorá by im pomohla v partnerskou spolunažívaní.
Minister Karasa musí začať na novej legislatíve, ktorá pomôže LGBTI komunite pracovať okamžite.
Premiér Heger dnes vystúpil aj na tlačovej konferencii, kde hovoril o bezpečnosti. Úrad vlády zakázal komentovanie tejto tlačovej konferencie.
„Zvolal som dnes mimoriadnu Bezpečnostnú radu SR, ktorej členov som poveril vypracovaním konkrétnych návrhov a riešení na zvýšenie ochrany našich občanov.
Zažili sme bezprecedentný teroristický útok, pri ktorom boli zavraždení dvaja nevinní ľudia, Matúš Horváth a Juraj Vankulič, a to len preto, že patrili k LGBTI+.
Nemali by sme však opomenúť fakt, že páchateľ mal viacero cieľov. V ten deň mohol zaútočiť aj na Židov, novinárov či vládnu moc.
Išlo doslova o útok na demokraciu s cieľom rozvratu spoločnosti a destabilizácie štátu. Bol to útok na slobodnú demokratickú spoločnosť, ktorá rešpektuje rôznorodosť, a to nemôže zostať bez odozvy.
Prípad má aj globálny rozmer. Útočník sa radikalizoval na zahraničných sociálnych sieťach, na ktorých komunikoval v angličtine. Obdivoval teroristov z Nórska či Nového Zélandu.
Sociálnym sieťam vďačíme za mnohé, avšak majú veľký podiel v šírení extrémistického obsahu.
Máme národnú aj európsku legislatívu, no otázna zostáva jej efektivita v praxi. Ukazuje sa, že je neraz bezzubá a nie je to len problém Slovenska. Preto je kľúčová spolupráca na úrovni EÚ a spoločný postup voči sociálnym sieťam. Na národnej úrovni posilníme:
vymožiteľnosť práva;
útvar o desiatky expertov na pc kriminalitu;
materiálno-technické vybavenie na pomoc pri odhaľovaní takejto kriminality;
zintenzívnenie spolupráce s mobilnými operátormi;
osvetu na školách (spolupráca polície a pedagógov);
ochranu najzraniteľnejších skupín.
V neposlednom rade, musíme aj posilniť práva LGBTI+ komunity. Všetci naši občania bez rozdielu si zaslúžia bezpečnú, slobodnú a silnú krajinu, v ktorej nás bude viac spájať ako rozdeľovať. A na tom budeme intenzívne pracovať.“ uviedol premiér na sociálnej sieti.
Kotlebovci sú jasne proti podpore LGBTI komunity a podľa nich podpora tohto kroku, je len ďalším krokom k adopciám detí homosexuálmi.
Tvrdia, že o pár rokov by sa postupne začali podporovať aj ďalšie „úchylnosti“ až do pedofílie. Poslanec ĽSNS Rastislav Schlosár pripomenul článok z roku 2019, ktorý vyšiel v denník SME a hovorili tam o pedofílii.
Prezidentke Zuzane Čaputovej je ľúto, ako parlament zahlasoval
„Je mi ľúto, že v Národnej rade sa ani po teroristickom útoku na mladých ľudí z LGBTI+ komunity nenašlo dostatok poslancov, aby schválili zákon o partnerskom spolužití osôb rovnakého pohlavia.
Bezprostrednou reakciou na vraždu z nenávisti naša spoločnosť ukázala, že súcití s komunitou LGBTI+. Významná časť spoločnosti zároveň považuje za samozrejmé, že ľudia z tejto komunity majú byť prijatí a cítiť sa rovnako bezpečne, ako ktokoľvek z nás. Zákon o partnerskom spolužití mohol byť prvým krokom v ústrety. Som sklamaná, že napriek deklarovanej podpore poslancov, už pri hlasovaní v parlamente dostatočnú podporu nenašiel. Neviem, ako chceme prispieť k pocitu bezpečia a prijatia našich spoluobčanov, keď sa budú poslanci báť aj obyčajnej notárskej zápisnice?!
K vytvoreniu pocitu bezpečia a prijatia nepostačia iba prázdne gestá a deklarácie, ktoré nemajú koncovku. Treba aj konať. Našu spoločnosť neohrozuje láska dvoch ľudí rovnakého pohlavia, ani ich partnerský vzťah. Naša spoločnosť dopláca na ľahostajnosť a necitlivosť, keď ani takáto hrozná tragédia nepohne dostatočným počtom poslancov a poslankýň, aby urobili potrebný a správny krok. V ústrety pozostalým, komunite aj nám všetkým. Pretože útoky z nenávisti sú útokom na nás všetkých, na bazálne hodnoty tejto spoločnosti a v tomto zmysle sa nás týkajú všetkých.“