Pre Slovensko existuje len jediná cesta a to prestať byť na ruskom plyne závislí, tvrdí Heger

Rusi taktizujú s ropou a plynom a využívajú tieto energie na svoje mocenské hry. Krajiny sú od nich závislé a hľadajú alternatívy.

Premiér Eduard Heger tvrdí, že Rusko nás vydiera

„Po celé desaťročia, čo tečú ruská ropa a plyn do Európy, sa nenašiel nikto, kto by tieto dodávky napriek dohodám z nejakých politických dôvodov odmietol. Európske firmy v zmysle svojich kontraktov s ruskými dodávateľmi kupovali ropu a plyn, platili za ne dohodnuté ceny a majitelia ropovodov a plynovodov im tieto suroviny za poplatok dodávali. Normálny obchod.“ píše v úvode.

Heger pripomína, ako vypli v roku 2009 Rusi plyn v Európe

„Ale počas zimy v roku 2009 sa stalo niečo nepredstaviteľné – Rusko zastavilo dodávky plynu cez Ukrajinu a „odpojilo“ tak časť Európy. Zareagovali sme správne. Naši technici dokázali niečo, čo bolo dovtedy považované za nemožné: Za niekoľko krátkych týždňov prestavali plynovod Bratstvo na obojsmerný. Situácia sa dnes opakuje znova. Prezident Putin si vymyslel nezmyselnú obštrukciu o rubľových platbách za plyn a už odpojil od dodávok Poľsko a Bulharsko.“

„Len naša dezinformačná scéna, skorumpovaná ruskými agentmi, odmieta vidieť, že Rusko už nie je spoľahlivý dodávateľ energií. A tak vymýšľa nezmysly ako napríklad ten, že Ukrajina vydiera Slovensko vypnutím ropy a zemného plynu. Pritom je to presne naopak. To Putin vydiera nás. Pre Slovensko tak existuje len jediná cesta, ako sa vymaniť z tejto ruskej energetickej pasce, a to, že prestaneme byť na dodávkach sibírskeho plynu a ropy závislí. Konečne. Bude to stáť zdroje aj zvýšené úsilie. Ale aj túto prekážku prekonáme rovnako, ako sme ju prekonali v roku 2009. Veď ani teraz nie sme na ňu sami, ale v spoločnosti silných demokracií.“ dodáva.