Poľsko sa spojí s Ukrajinou a tá zanikne. Ukrajinci nespoliehajte sa na Západ, napísal Janukovyč

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč spísal šesťstránkové vyhlásenie, v ktorom uviedol, že Ukrajina môže úplne zmiznúť z mapy po tom, čo bude pripojená k Poľsku. Ukrajincov tiež nabáda, aby sa nespoliehali na Západ, ale skôr sa snažili dohodnúť sa s Ruskom.

„Bez ohľadu na to, aké je pre mňa bolestné o tom písať, ukrajinská štátnosť je v extrémnom nebezpečenstve. Zemi hrozí totálna skaza. Nejde len o riziko straty obrovských území na juhu a východe,“ napísal Janukovyč vo vyhlásení, ktoré na Facebooku zverejnil jeho právnik Jurij Kirasev.

„Poľsko si nepamätá iba september 1939. Poľsko si dobre spomína aj na marec 1923, kedy zástupcovia Trojdohody konečne zaradili územie východnej Haliče a západnej Volyne do Druhej poľsko-litovskej únie,“ dodal. Podľa neho súčasné zbližovanie s Poľskom vyústi v situácii, keď sa Ukrajina kvôli svojej ekonomickej neschopnosti ubrániť svoju suverenitu bude musieť s Poľskom spojiť. „To bude konečný výsledok implementácie Európskeho sna, kvôli ktorému ukrajinský ľud vykročil k svojmu poslednému Majdanu,“ napísal Janukovyč.

Podľa neho sa bude musieť Ukrajina s Ruskom dohodnúť. „Vždy som veril, že za všetkých okolností je nemožné hovoriť s Ruskom z pozície sily. Je potrebný hlbší dialóg. A bude musieť byť povedaná pravda,“ pokračoval. Podľa neho k dohode bude Ukrajinu tlačiť aj Západ a Spojené štáty, krajiny, ktoré podľa Janukovyča podporujú rôzne režimy na základe vlastných záujmov.

Ukrajinský súd vydal v pondelok 23. mája na Janukovyča zatykač v súvislosti s obvinením z vlastizrady. To súvisí s dohodou, ktorú Janukovyč v roku 2010 podpísal a ktorá predĺžila ruský prenájom námorných zariadení na Kryme. Dohoda, na Ukrajine, všeobecne známa ako Charkovská zmluva, umožnila Rusku ponechať v krymskom prístave Sevastopoľ svoju Čiernomorskú flotilu.

Janukovyč, ktorý v roku 2014 utiekol do Ruska po hromadných protestoch, bol za vlastizradu odsúdený na 13 rokov väzenia už skôr. Tento prípad bol spojený s listom, ktorý 1. marca 2014 poslal ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi a v ktorom ho žiadal, aby na obnovenie poriadku na Ukrajine použil ruské armádne a policajné sily.