Podpásovka Ukrajine: Slovensko posiela do Ruska súčiastky a tovary na výrobu ťažkých zbraní

Slovensko vyváža do Ruska, Iránu či Bieloruska tovar či zariadenia, ktoré môžu byť súčasťou nejakej zbraňovej techniky a podľa poslancov SaS je to vážny problém a podpásovka pre Ukrajinu zo strany Slovenska.

Denník N priniesol článok, v ktorom informoval, že colníci finančnej správy púšťajú množstvo tovarov aj dodávateľom ruských zbrojárskych firiem.

Denník má zoznam tisícov kusov rôzneho tovaru, ktoré slovenskí colníci pustili po vypuknutí vojny na Ukrajine priamo do Ruska. Ten môže slúžiť na výrobu ťažkých zbraní.

Ide o ložiská, stroje na výrobu časti pneumatík a aj celé motory. 

Podľa poslanca Viskupiča majú colníci kontrolovať a odhaľovať nedovolený vývozy, aby zistili či sa nejedná o  tovary a technológie dvojakého použitia, majú vynucovať dodržiavanie sankcií. „Zákon jednoznačne umožňuje za porušenie povinnosti pri exporte tovaru a technológii dvojakého určenia uložiť pokutu až do výšky trojnásobku hodnoty vyvážaného produktu,“ vysvetlil Viskupič.

Podľa ďalšieho poslanca SaS Juraja Krúpu je to podpásovka Ukrajine: „Je to škandál, ktorý nielenže prekračuje hranice Slovenska, ale prekračuje aj hranice Európy. Slovensko masívnym spôsobom porušuje embargo na vývoz materiálu duálneho využitia do krajín ako je Irán, Rusko a Bielorusko. Vyjadrenia finančnej správy k tejto téme považujem za škandalózne. Myslím si, že dochádza k zásadným zlyhaniam, ktoré sa snaží zamiesť pod koberec,“ dodal Krúpa s tým, že „ministerstvo financií sa takto podieľa na pomoci agresorovi“. „Či je to úmysel alebo nekompetentnosť, to ešte uvidíme,“ zdôraznil.

Ministerstvo financií sa ostro vyhradilo proti tvrdeniam, že akýmkoľvek spôsobom napomáha vojnovému konfliktu na Ukrajine

„Práve naopak, finančná správa v spolupráci s ministerstvom financií aktívne riešili utečeneckú krízu a humanitárnu pomoc na hraniciach po bezprecedentnom napadnutí Ukrajiny vojenským agresorom,“ upozornili.

Podľa finančnej správy ložiská, stroje na výrobu častí pneumatík, či celé motory, ktoré mali byť predmetom vývozu, nepodliehajú reštriktívnym opatreniam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *