Orbán: Rodiny môžu pokojne spať, aj naďalej môžeme dovážať ruskú ropu, dostali sme výnimku. A čo Slovensko?

Lídri Európskej únie včera na mimoriadnom summite rokovali o tom embargu na ruskú ropu.

Premiér Maďarska Viktor Orbán oznámil, že jeho krajina dostala výnimku zo zákazu dovozu ruskej ropy. Naďalej teda môže Maďarsko dovážať lacnú ruskú ropu.

Lídri EÚ dospeli k dohode, ktorá zakazuje dovoz ruskej ropy tankermi po mori, ale umožňuje jej dodávky ropovodom. Vnútrozemské štáty ako Maďarsko, ale aj Slovensko a Česko, tak budú aj naďalej dodávať ruskú ropu pre svoje ekonomiky. 

„Rodiny môžu dnes v noci pokojne spať,“ uviedol Orbán vo videu zverejnenom na svojej facebookovej stránke. „Dosiahli sme dohodu, v ktorej sa uvádza, že krajiny dostávajúce ropu ropovodom, môžu pokračovať v prevádzke svojich ekonomík za predchádzajúcich podmienok,“ dodal.

Orbán hrozil, že nepodporí embargo na ruskú ropu, pretože by to podľa neho zničilo ekonomiku jeho krajiny. Podľa neho by úplný zákaz dovozu ruskej ropy bol pre Maďarsko ako atómová bomba „by bol pre nás neznesiteľný, ako atómová bomba, ale podarilo sa nám tomu vyhnúť,“ povedal.

K celej dohode sa vyjadril aj slovenský premiér Eduard Heger „Ruskú ropu budeme môcť využívať až do momentu, kým nebudeme mať plnohodnotnú alternatívu,“ uviedol premiér.

„Som rád, že sa nám podarilo dostať na palubu aj (premiéra Maďarska) Viktora Orbána. Európska únia zostala jednotná, čo je v tomto čase nesmierne dôležité,“ doplnil Heger vo videu na facebooku.