Orbán práve vyhlásil: Snaha EÚ platiť za Ukrajinu, zničí Európu na celé generácie

Viktor Orbán varoval pred tým, aby Európa zbankrotovala a pomohla Ukrajine pokračovať vo vojne, informuje portál REMIX News

Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok varoval, že európska politika, ktorá presadzuje hromadné spoločné pôžičky členských štátov EÚ na ďalšie financovanie ukrajinského odporu voči ruskej invázii do krajiny, bude mať pre kontinent zničujúce dôsledky.

V rozhovore v relácii “Dobré ráno, Maďarsko!” v televízii Kossuth Rádió Orbán označil existujúce sankcie EÚ voči ruskej energetike za zbytočné. Povedal tiež, že “nielen naše deti, ale aj naši vnuci ponesú následky” systému masových spoločných pôžičiek, ktorý navrhla Európska únia na ďalšie financovanie obrany Ukrajiny; okrem toho budeme musieť platiť aj za štáty, ktoré sa po ceste stanú platobne neschopnými, dodal.

Maďarský líder opätovne potvrdil nesúhlas svojej krajiny s tým, aby Brusel financoval fungovanie ukrajinského štátu prostredníctvom spoločných pôžičiek, a namiesto toho navrhol, aby sa dohody s Ukrajinou uzatvárali na národnej úrovni prostredníctvom bilaterálnych dohôd medzi jednotlivými krajinami.

“Nechceme, aby sa Európska únia stala spoločenstvom alebo skupinou spoločne zadlžených štátov namiesto spoločenstva spolupracujúcich členských štátov,” povedal Orbán poslucháčom.

Zdôraznil, že Ukrajina sa v súčasnosti ocitla v situácii, keď nie je schopná fungovať ako nezávislý štát v dôsledku prebiehajúceho konfliktu, a hoci v krátkodobom horizonte potrebuje pomoc od svojich susedov a spojencov, Bruselu neprináleží hovoriť v mene všetkých členských štátov.

“Akceptujeme potrebu podpory, ale nie sme z nej nadšení; keby nebola vojna, nebola by ani táto potreba,” povedal Orbán.

Maďarský premiér tiež diskutoval o prebiehajúcich sankciách EÚ voči ruskej energetike vrátane najnovších ropných sankcií, ktoré majú vstúpiť do platnosti 5. decembra a na Maďarsko sa nevzťahujú.

Varoval, že akékoľvek ďalšie rozšírenie sankcií EÚ na ruský plyn alebo jadrovú energiu by malo pre Maďarsko “tragické dôsledky”, a trval na tom, že jeho krajina musí byť z takéhoto rozhodnutia vyňatá.

Orbán vyjadril ľútosť nad neúspechom prebiehajúcich energetických sankcií, ktoré nás podľa neho nepriblížili “ani o milimeter” k ukončeniu vojny.

“Čaká nás ťažká zima, Ukrajina je v čoraz ťažšej situácii, Rusko má ťažkosti, ale jeho príjmy z energonosičov sú na vrchole, takže politika sankcií nedosiahla svoj cieľ,” dodal.

Maďarský líder vysvetlil, že hoci sa na Maďarsko nevzťahuje pripravovaný zákaz dovozu ruskej ropy do Európy, aj tak bude postihnuté “efektom sankcií, ktoré zvyšujú ceny”.

Na záver Orbán prisľúbil, že bude naďalej bojovať za maďarské záujmy v Bruseli, a povedal poslucháčom: “Pri rokovaniach o sankciách sme vždy dosiahli vlastné národné ciele, takže sa s dobrými nádejami zúčastňujeme na diskusii o deviatom balíku.”

Upozornil však, že “tlak je neustály” a vzhľadom na očakávané nové balíky sankcií musí maďarská vláda “neustále bojovať za ochranu našich záujmov”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *