Orbán hrdo vyhlásil: Maďarsko má dostatok enegií, poďte k nám vyrábať a investovať

Vo svojom prejave na slávnostnom otvorení budapeštianskeho inovačného kampusu Bosch premiér uviedol, že v súčasnosti je proti Rusku uvalených 11 000 sankcií, ale vojna pokračuje a pokusy o oslabenie Ruska zlyhali.

Naopak Európu by mohla zraziť na kolená brutálna inflácia a nedostatok energií spôsobený sankciami, upozornil.

Nebudeme mať nedostatok energie, a to nie je predpoveď, ale konštatovanie faktu, povedal vo štvrtok v Budapešti premiér Viktor Orbán.

Poprední svetoví analytici centrálnych bánk a odborníci na energetiku vo svojich najnovších prognózach ilustrujú energetickú krízu v Európe šokujúcimi číslami ako nikdy predtým.

Ekonómovia z Goldman Sachs vo svojej nedávnej analýze predpovedajú, že energetická kríza bude tento rok hlbšia ako v 70. rokoch minulého storočia, a odhadujú, že náklady na vykurovanie európskych domácností v tohtoročnej zime dosiahnu dve miliardy dolárov. Predpovedajú, že účty za energiu pre domácnosti by mohli v budúcom roku presiahnuť 15 % ročného HDP európskych ekonomík.

Orbán povedal, že nevie, ako dlho bude Brusel v tejto politike sankcií pokračovať, ale problém sa zväčšuje.

„Nebudeme mať nedostatok energie, a to nie je predpoveď, to je fakt,“ chváli sa Orbán.

„Maďarsko bude mať plyn a dostatok elektriny, takže nie je potrebné zatvárať žiadne továrne kvôli nedostatku energie. Energií bude dostatok pre všetkých a každý, kto tu chce investovať a vyrábať, sem môže prísť a investovať.“

Zdôraznil, že medzi strategické ciele Maďarska patrí urobiť z neho jednu z najinovatívnejších ekonomík v Európe a že programy a vývoj, ktoré povedú maďarskú ekonomiku týmto smerom, budú pokračovať a posilňovať sa.

Povedal, že „ak nezmeníme politiku sankcií, situácia v Európe nebude jednoduchá“, ale že aj napriek medzinárodným ťažkostiam sa v Maďarsku oplatí v budúcnosti investovať, pretože „Maďarsko má národné a miestne orgány, univerzity, ktoré sa zaujímajú o riešenie budúcnosti a najlepšie riešenia “.

Napriek všetkým ťažkostiam sa tu stavia najväčšia európska továreň na batérie, vyrábajú sa tu stroje, dopravné prostriedky a technologické nástroje budúcnosti a v Maďarsku vzniká mnoho inovácií, uviedol premiér. Dodal, že výskumníci a vedci, ktorí neustále prichádzajú s novými riešeniami, budú Maďarsko v tejto ťažkej situácii aj naďalej hnať dopredu.

„Avšak musíme bojovať proti fundamentalistickým zeleným a byrokratom zapojeným do geopolitických hier“ a presvedčiť ich, aby nevylučovali rôzne zdroje energie z možných, vysvetlil Orbán.

Povedal, že „z politických dôvodov opúšťame jeden po druhom rôzne zdroje energie, čím si zdražujeme život a sťažujeme život nášmu priemyslu v celosvetovej konkurencii“. Len málo kontinentov je na tom tak zle ako Európa, ale len tento kontinent si život tak sťažuje.

Premiér zablahoželal maďarským inžinierom, vývojárom a výskumníkom pracujúcim v spoločnosti Bosch a v mene Maďarska im poďakoval za ich prácu, pretože je zrejmé, že „váš talent, vaša príprava a vaša výkonnosť boli hlavným dôvodom, prečo sem spoločnosť Bosch toto centrum priviedla a vybudovala“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *