Nový konflikt? Turecko vyzýva Grécko, aby prestalo vyzbrojovať svoje ostrovy

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok varoval Grécko, aby demilitarizovalo ostrovy v Egejskom mori, a vyhlásil, že si z týchto poznámok „nerobí srandu“.

Turecko tvrdí, že Grécko buduje vojenskú prítomnosť na Egejských ostrovoch v rozpore so zmluvami, ktoré zaručujú neozbrojené statky ostrovov. Tvrdí, že ostrovy boli Grécku postúpené pod podmienkou, že budú zachované ako demilitarizované.

Grécko tvrdí, že Turecko zámerne zle vykladá zmluvy týkajúce sa ozbrojených síl na jeho východných ostrovoch, a tvrdí, že má právne dôvody na obranu po nepriateľských akciách Ankary vrátane dlhodobej hrozby vojny, ak rozšíri svoje teritoriálne vody.

Erdoganovo varovanie prichádza uprostred novej eskalácie napätia medzi spojencami z NATO, ktorí majú za sebou spory týkajúce sa mnohých otázok, ako je prieskum nerastných surovín vo východnom Stredomorí a súperiace nároky v Egejskom mori.

„Vyzývame Grécko, aby prestalo vyzbrojovať ostrovy, ktoré majú nevojenský status, a aby konalo v súlade s medzinárodnými dohodami,“ povedal Erdogan v záverečný deň vojenských cvičení, ktoré prebiehali blízko Izmiru na tureckom pobreží Egejského mora. „Nežartujem, hovorím vážne. Tento národ je odhodlaný.“

„Varujeme Grécko, aby sa vyhlo snom a činom, ktoré bude ľutovať, a aby sa spamätalo,“ povedal Erdogan.

„Turecko sa nevzdá svojich práv v Egejskom mori, rovnako ako neustúpi od využívania svojich práv vyplývajúcich z medzinárodnej dohody.“