Nový český prezident: Ukrajina si po vojne zaslúži byť členom NATO

Ukrajina si zaslúži, aby sa po vojne stala členom Severoatlantickej aliancie, povedal zvolený český prezident Petr Pavel pre BBC. Jej armáda je podľa neho pravdepodobne najskúsenejšia v Európe.

„Ukrajinská armáda bude pravdepodobne najskúsenejšou armádou v Európe. Ukrajina si zaslúži byť súčasťou spoločenstva demokratických krajín,“ povedal Pavel. Na otázku novinára, či by malo byť súčasťou NATO, novozvolený český prezident odpovedal: „Myslím si, že si to naozaj zaslúži.“

Vo svojom prvom televíznom rozhovore pre zahraničné médiá Pavel obhajoval západnú vojenskú podporu Kyjevu a povedal, že by nemali existovať „takmer žiadne obmedzenia“, pokiaľ ide o to, čo by mali krajiny poskytovať.

Poskytnutie stíhačiek, napríklad F-16, pre neho „nie je tabu“, ale nie je si istý, či ich bude možné dodať v čase, ktorý by bol pre Kyjev užitočný.

V tejto súvislosti pripomenul, že Česká republika bola prvou západnou krajinou, ktorá poslala do Kyjeva tanky a bojové vozidlá. „Som hrdý na to, že moja krajina bola jednou z prvých, ktorá poskytla Ukrajine významnú vojenskú pomoc,“ povedal pre BBC.

Ak odídeme z Ukrajiny, s najväčšou pravdepodobnosťou prehrajú. A ak prehrajú oni, prehráme my všetci
Povedal však, že pomoc, ktorú Ukrajina dostáva, nestačí na to, aby čelila „značným ruským zdrojom ľudí a materiálu“. V rozhovore priznal, že Kyjev je sklamaný z rýchlosti dodávok, najmä západných tankov.

Zvolený prezident odmietol názor, ktorý dlhodobo zastávajú niektoré európske krajiny, najmä Berlín, že takéto dodávky by sa mohli považovať za eskaláciu konfliktu. „Nemáme inú možnosť,“ povedal. „Ak odídeme z Ukrajiny, nepomôžeme im, pravdepodobne túto vojnu prehrajú. A ak prehrajú oni, prehráme všetci.“

Paul tiež povedal, že on a ďalší európski lídri majú povinnosť vysvetliť svojim skeptickým – a v mnohých prípadoch vystrašeným – obyvateľom zmysel pomoci Ukrajine.

Koniec vojny je plne v ruských rukách. Stačilo by jedno rozhodnutie prezidenta Putina
„Naše mestá neničí ruské delostrelectvo a rakety. Ale naša budúcnosť môže byť zničená, ak nepodporíme Ukrajinu, aby úspešne ukončila tento konflikt.“

Odmietol tiež tvrdenia, že zatvára dvere diplomacii. „Hneď ako sa objaví čo i len najmenšia šanca na mierové rozhovory, podporíme ich. Ale z ruskej strany tomu nič nenasvedčuje,“ povedal Pavel.

„Treba povedať toto: koniec vojny je úplne v ruských rukách. Stačilo by jedno rozhodnutie prezidenta Putina stiahnuť svoje sily z Ukrajiny a vojna by sa skončila.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *