Nová hrozba: Interpol sa obáva, že zbrane na Ukrajine skončia v rukách kriminálnikov

Interpol vyjadril vážne obavy z dodávok ručných a ťažkých zbraní na Ukrajinu, ktoré môžu skončiť v rukách zločincov v Európe.

Šéf agentúry Jurgen Stock vyzval krajiny dodávajúce vojenské vybavenie Kyjevu, aby sa zamerali na mechanizmy sledovania.

„Široká dostupnosť zbraní počas súčasného konfliktu povedie k šíreniu nelegálnych zbraní v postkonfliktnej fáze,“ povedal v Paríži Anglo-americkému združeniu novinárov, ako uviedol spravodajský denník Le Figaro.

Stock sa obával rozkrádanie zbraní a výzbroje zločinci na čiernom trhu EÚ, pretože ceny zbraní sú tam vyššie.

Niekoľko európskych krajín, vrátane Francúzska a Nemecka, spolu s USA dodalo špičkové obranné vybavenie, delostreleckú muníciu a zbrane, aby pomohli Ukrajine brániť jej územie a bojovať proti ruským silám.

Biden oznámil balíček vojenskej pomoci vo výške 700 miliónov dolárov

Americký prezident Joe Biden oznámil nový balíček zbrojnej pomoci Ukrajine vo výške 700 miliónov dolárov, ktorý bude zahŕňať aj raketové systémy dlhšieho doletu.

„Spojené štáty budú stáť pri našich ukrajinských partneroch a budú aj naďalej poskytovať Ukrajine zbrane a vybavenie na obranu,“ uviedol Biden vo vyhlásení.

USA tvrdia, že od Kyjeva dostali uistenie, že presné raketové systémy HIMARS nepoužije na zasahovanie cieľov vo vnútri ruského územia.