Nemecký kancelár zablokoval dodávky ťažkých zbraní na Ukrajinu, píše Bild

Nemecký kancelár zablokoval dodávky ťažkých zbraní na Ukrajinu, píše Bild

V marci Ukrajina požiadala o tanky Leopard a obrnené vozidlá Puma, Marder, Boxer a Fuchs.

Nemecký kancelár Olaf Scholz však dodávky ťažkých zbraní zablokoval, píše Bild.

Telá 1020 civilistov sú uložené v márniciach v Kyjeve a okolí po tom, čo sa ruské jednotky stiahli z regiónu, uviedol ukrajinský predstaviteľ pre agentúru AFP.

Rusi zo strachu o svoje úspory vybrali počas marca zo svojich bankových účtov peniaze v zahraničných menách s celkovou hodnotou 9,8 miliardy dolárov. Informovala o tom agentúra Reuters. K masívnym výberom peňazí začalo dochádzať po tom, čo Západ začal na Rusko uvaľovať sankcie za jeho útok na Ukrajinu.

„Keď to poviem na rovinu, tento štvrťrok bol ťažký. V určitých momentoch to bolo veľmi znepokojujúce, ale dôležité je, že sa podarilo situáciu stabilizovať,“ konštatoval Alexander Danilov, riaditeľ oddelenia bankovej regulácie ruskej centrálnej banky.

Už vo februári ruským bankám výrazne ubudlo prostriedky na klientskych účtoch. Podľa mesačnej správy centrálnej banky o vývoji bankového sektora klesla celková hodnota vkladov o 1,2 bilióna rubľov. A pokles pokračoval aj v marci s odlivom ďalších 236 miliárd rubľov.

„Bankový sektor čelil na konci februára výraznému odlivu prostriedkov obyvateľstva… Ľudia si v panike vyberali peniaze zo svojich účtov v obave o svoju bezpečnosť,“ priznal Danilov.