Nemecká firma si naďalej potichu rozbieha výrobu v Rusku, ako by sa nič nedialo

Stovky západných firiem odišlo z Ruska po jeho invázii, ktorú začalo 24.februára 2022 na Ukrajine. Akt solidáronosti prejavili aj cez obrovské finančné straty.

Napríklad taká automobilka Renault odpísala aktíva vo výške 2,2 miliardy. Nevyrába sa tiež v závodoch Mercedesu-Benz, Kie, Hyundaia ani BMW.

Nie všetci sa však rozhodli v Rusku vyrábať. Obrovská nemecká firma Continental tam naďalej vyrába a sankcie jej v tom nebránia.

Svoj krok odôvodnil už v apríli tým, že ak by prevádzku neobnovil, hrozilo by jeho ruským zamestnancom trestné stíhanie. „Naši zamestnanci a manažéri v Rusku by mohli čeliť vážnym trestnoprávnym následkom, ak by sme prestali uspokojovať miestny dopyt,“ 

Podľa zdroja, oboznámeného so situáciou však ruská prokuratúra niektoré západné spoločnosti naozaj varovala, že ich zamestnanci môžu byť zatknutí, ak by firma zastavila výrobu „základných“ produktov. Zatiaľ sa ale tak v iných firmách nestalo. 

Päť tureckých bánk sa pripája k ruskému platobnému systému Mir, uviedol podľa agentúry Bloomberg turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na spiatočnej ceste z ruského Soči, kde rokoval so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Výhody z toho budú mať ako ruskí turisti, tak aj Turecko, povedal Erdogan.

Jeden z reaktorov ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá je pod kontrolou ruských okupačných síl, je stále odstavený. V piatok elektráreň zasiahli delostrelecké údery, z ktorých Moskva a Kyjev vzájomne obvinili jednotky opačnej strany.

One Reply to “Nemecká firma si naďalej potichu rozbieha výrobu v Rusku, ako by sa nič nedialo”

  1. Ako sa zdá tak Rusko vrazilo poriadny klin do jednoty EU. Inak tá sa nevedela síce ani pred tým dohodnúť, ale teraz je to o to zaujímavejšie. Putin dosahuje svoje stanovené ciele jeden za druhým. Iba hlupák to nechápe a slepý to nevidí. Priam dokopal EU, aby platila Rusku za plyn v Rubľoch!!! Po plyne budú nasledovať aj ostatné komodity, ktoré EU nakupuje v Rusku. Tým fakticky upevnil pozíciu Ruského Rubľa vo svete!!! Nechal odísť západné spoločnosti z Ruska a nahradil ich domácimi firmami. Tým zase posilnil celú Ruskú ekonomiku. Znížil tým závislosť Ruska na dovoze. Rusko sa stáva pomaly, ale zato isto sebestačným vo výrobe a produkcii potravinárskych výrobkov a tak isto bude nasledovať aj priemyselná výroba. Všetko potrebuje len svoj čas. Rusko má tú výhodu, že je takmer sebestačné čo sa týka surovín. Nie je odkázané na dovoz, má vlastné zdroje. A toto dáva Rusku obrovskú strategickú výhodu. Putin je muž činu a rozhodol sa, že túto výhodu pretaví do reálneho života obyčajných Rusov. A ako môžeme pozorovať, tak sa mu to celkom dobre darí. Preorientoval Rusko zo západu na východ. Rusko sa stalo jedným zo zakladajúcich členov nového exkluzívneho klubu BRICS!!! Rusko sa podieľalo na vytvorení banky AIIB. Rusko presadilo zlatý štandard a tým aj platby medzi jednotlivými členmi v národných menách. SPFS je ruský ekvivalent systému finančných prevodov SWIFT, ktorý vyvinula Centrálna banka Ruska. Systém sa vyvíja od roku 2014, keď vláda Spojených štátov pohrozila odpojením Ruska od systému SWIFT. Rusko zaviedlo vlastné platobné karty, MIR a už ich zavádza aj do sveta, napríklad Turecko!!! Rusko sa rozhodlo ísť vlastnou cestou. A na tejto ceste sa k Rusku začínajú pripájať aj iný. BRICS je budúcnosť!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *