Naše média sú ticho? Ľudia v Libanone prepadávajú banky a žiadajú svoje vlastné peniaze

V rozčúlení nad zadržaním dvoch mužov, ktorí sa minulý týždeň podieľali na bankovej lúpeži, vtrhol dav v Bejrúte do budovy súdu. V Libanone sa totiž ľudia uchýlili k tomu, že so zbraňami v rukách prepadávajú banky a žiadajú svoje vlastné úspory. 

Ľudia v Libanone sa už niekoľko týždňov snažia násilím získať svoje úspory. Banky v krajine, ktorú postihla vážna hospodárska kríza, peniaze zadržiavajú.

„Čakáme na odpoveď. Všetko to zdržiava. Zatiaľ nevieme, čo sa v prípade stalo. Pred vynesením rozsudku chceli hovoriť s jeho otcom. Ak Boh dá, sudca rozhodne správne, pretože my odtiaľ bez krviprelievania neodídeme,“ hovorí jedna zo žien.

Muž hovorí: „Prišli sme sem podporiť dve obete bánk. Tento systém ničí životy Libanončanov, ľudí, ktorí sporia, a všetkých, ktorí majú peniaze na účtoch.“

Len v piatok došlo v Libanone k štyrom ozbrojeným útokom na banky. V polovici minulého týždňa si žena vynútila vydanie časti svojich úspor v hodnote asi 13 000 eur tým, že sa zamestnancom banky vyhrážala pištoľou na hranie.

Libanonské banky sú už niekoľko rokov obviňované z toho, že napriek hospodárskej kríze vykonávajú bezohľadné peňažné transakcie.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *