Naď: Rusi musia pochopiť, že ak budú pokračovať, bude to mať následky! Sme v plnej pohotovosti!

„Sme v kontakte so spojencami, budeme čakať na reakciu z Varšavy. Je to nesmierne krehká situácia, nesmieme sa unáhliť, reakcia však musí byť jasná a spoločná, aby Rusi pochopili, že sa takáto situácia nemôže opakovať. Predpokladám, že k incidentu čoskoro zasadne aj Severoatlantická rada NATO.“ vyhlásil minister obrany Jaroslav Naď k rakete, ktorá mala letieť z Ruska a dopadnúť podľa všetkého omylom na Poľsko. Rusi tvrdia, že to je výmysel a provokácia.

„Môžem potvrdiť prijatie informácie o dopade minimálne dvoch rakiet na územie Poľska. Podľa nateraz dostupných informácií išlo pravdepodobne o neplánovaný útok, nič to však nemení na tom, že takéto konanie je rovnako neospravedlniteľné! Žiaľ, incident si vyžiadal aj ľudské životy. Vyjadrujem našim poľským priateľom, susedom a spojencom úprimnú sústrasť.“ informuje ďalej Naď.

Naď si však nemyslí, že Poľsko využije aktiváciu článku 5 „Predpokladám, že Poliaci v zmysle článku 4 požiadajú o konzultácie so spojencami. Následne sa domnievam, že vzíde požiadavka na ďalšie posilnenie protivzdušnej obrany východného krídla NATO, vrátane Slovenska. Rusi preukazujú ako veľkou hrozbou sú pre medzinárodné spoločenstvo. Aktiváciu článku 5 nateraz neočakávame.

Slovensko je v kontakte s NATO „Sme v kontakte so spojencami, budeme čakať na reakciu z Varšavy. Je to nesmierne krehká situácia, nesmieme sa unáhliť, reakcia však musí byť jasná a spoločná, aby Rusi pochopili, že sa takáto situácia nemôže opakovať. Predpokladám, že k incidentu čoskoro zasadne aj Severoatlantická rada NATO.“

„Slovensko bude aj naďalej posilňovať našu hranicu s Ukrajinou, aby sme naše územie ochránili a takýmto incidentom predišli. Nielen naše, ale aj spojencami na Slovensku nasadené systémy protivzdušnej obrany sú v plnej pohotovosti.

O situácii som informoval najvyšších ústavných činiteľov, sme v úzkom kontakte, rovnako ako s ministrom zahraničných vecí, spravodajskými službami a ďalšími relevantnými orgánmi.“ dodáva na záver minister.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *