Možno jediný spôsob, ako zachovať našu civilizáciu, je poraziť Putina, hlási Soros

Ruská invázia na Ukrajinu môže byť začiatkom tretej svetovej vojny, takže najlepší spôsob, ako zachovať slobodnú civilizáciu, je, aby Západ rozprášil sily prezidenta Vladimíra Putina. Uviedol to 91-ročný miliardár a finančník George Soros. Označil vojnu na Ukrajine za súčasť širšieho boja medzi otvorenými spoločnosťami a uzavretými spoločnosťami, ako sú Čína a Rusko, ktoré sú na vzostupe.

„Invázia bola možno začiatkom tretej svetovej vojny a naša civilizácia ju nemusí prežiť,“ povedal Soros v Davose. „Najlepší a možno jediný spôsob, ako zachovať našu civilizáciu, je čo najskôr poraziť Putina. To je to najdôležitejšie,“ dodal. Soros uviedol, že Putin, ktorý tvrdí, že „špeciálna operácia“ na Ukrajine prebieha podľa plánu a dosiahne všetky ciele Kremľa, teraz verí, že invázia bola chybou, a chystá sa vyjednať prímerie.

„Ale prímerie je nedosiahnuteľné, pretože sa mu nedá veriť,“ povedal Soros. „Čím je Putin slabší, tým je nepredvídateľnejší,“ povedal miliardár podľa serveru The Jerusalem Post. Podľa Sorosa musí Európska únia pochopiť, že Putin môže vypnúť dodávky ruského zemného plynu, ktorý v súčasnosti pokrýva asi 40 % európskych potrieb, „kým to naozaj bolí“.

Soros označil Rusko, rozlohou zďaleka najväčšiu krajinu sveta, a Čínu, druhú najväčšiu ekonomiku sveta, za popredných členov skupiny nastupujúcich „uzavretých spoločností“, kde je jednotlivec podriadený štátu.

V nadväznosti na amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý vyhlásil, že Západ zvádza boj s autokratickými vládami, Soros pridal aj trochu pesimizmu. „Represívne režimy sú teraz na vzostupe a otvorené spoločnosti sú v obliehaní,“ povedal Soros. „Najväčšiu hrozbu pre otvorenú spoločnosť dnes predstavujú Čína a Rusko,“ povedal Soros.

Dodal, že digitálne technológie, najmä umelá inteligencia, pomohli Číne zhromažďovať osobné údaje na sledovanie a kontrolu svojich občanov agresívnejšie než kedykoľvek predtým.