Kremeľ pokračuje vo svojich ostrých varovaniach, ktoré sú určené pre NATO a západným podporovateľom Ukrajiny, a v stredu vyhlásil, že štyri nedávno anektované územia na východe krajiny sú pod jadrovou ochranou Ruska.
„Všetky tieto územia sú neoddeliteľnou súčasťou Ruska, a preto sú všetky pod [našou] ochranou,“ povedal Putinov hovorca Dmitrij Peskov novinárom, konkrétne v reakcii na otázku novinárov, či tieto nové regióny začlenené do Ruskej federácie spadajú pod jej jadrový dáždnik. „Ich bezpečnosť je zaručená presne na rovnakej úrovni ako vo zvyšku krajiny.“
Ako uvádza CNBC, „vyhlásenie Kremľa prišlo vo chvíli akútneho napätia, kedy sa očakáva, že NATO aj Rusko čoskoro usporiadajú vojenské cvičenie, aby otestovali pripravenosť svojich jadrových síl.“
Niektorí americkí predstavitelia a odborníci, rovnako ako think-tanky napojené na NATO, naďalej vyzývajú západnú alianciu, aby nepodliehala Putinovmu „jadrovému vydieraniu“ – tvrdia, že ukrajinské sily by mali aj naďalej dostávať všetko, čo je potrebné na odvrátenie ruskej invázie. Cherson je teraz údajne v hľadáčiku ukrajinskej protiofenzívy, ako je popísané nižšie.
Ruský prezident Vladimír Putin schválil vojnový stav pre štyri nedávno anektované územia: Doneck, Cherson, Luhansk a Záporožie. To v podstate dáva šéfom týchto regiónov mimoriadne právomoci, pričom agentúra Associated Press poznamenáva, že „ďalšie mimoriadne právomoci“ boli udelené aj „šéfom všetkých regiónov Ruska“ – aj keď nie je jasné, čo presne to znamená.
Oznámenie prichádza deň potom, čo ruská armáda uviedla, že sa pripravuje na evakuáciu civilistov z Chersonu, ktorý bol prvým ukrajinským mestom, ktoré vo februári padlo za obeť invázii. „Celá správa sa už dnes presúva,“ potvrdil v utorok Moskvou dosadený šéf oblasti Vladimir Saldo.
Tento príkaz na evakuáciu je všeobecne vnímaný ako priznanie, že ukrajinská protiofenzíva ohrozujúca okupovaný Cherson naberá rýchly spád, takže Rusi by v reakcii na ňu mohli pripravovať masívne bombardovanie „spálenou krajinou“. Správy odhadujú, že len za posledných niekoľko týždňov boli ruské frontové línie porazené asi o 20 až 30 kilometrov, a ruskí velitelia sú znepokojení, že by mohli byť opretí o rieku Dneper, ktorá Ukrajinu rozdeľuje.
Ukrajinská vláda odmietla vyhlásenie vojnového stavu ako „pseudolegalizáciu drancovania majetku Ukrajincov“ a dlhodobo vyzýva svojich občanov, aby sa nepodriaďovali nariadeniam ruskej okupačnej správy.
Ruské štátne médiá o novom Putinovom príkaze vysvetlili, že tieto štyri územia „mali stanné právo už v čase, keď sa stali súčasťou Ruska“, a to na základe prezidentových stredajších vyhlásení. „Rozhodnutie teda poskytuje právny základ pre to, aby zostalo v platnosti pod ruskou zvrchovanosťou,“ povedal na zasadnutí Rady národnej bezpečnosti.
Ďalšie štátne zdroje upresňujú: „Dokument podpísaný Putinom zavádza vojnový stav od štvrtkovej polnoci. Nariaďuje tiež rôznym zložkám ruskej vlády, aby do troch dní predložili zodpovedajúce akčné plány.“
Elektrárne po celej Ukrajine sa naďalej stávajú terčom útokov, pričom posledný stredajší úder bol vedený proti ukrajinskej Vinnyckej oblasti. Na začiatku týždňa prezident Zelenskyj uviedol, že tretina elektrární v krajine bola napadnutá…
Video shows yesterday attack on power plant in #Kyiv. Second missile was shot down or self-destructed.#RussiaIsATerroristState pic.twitter.com/TPVMjWDEK2
— Conflict Monitor (@MonitorConflict) October 19, 2022
CNN citovala hromadné núdzové textové oznámenie, ktoré dostali miestni obyvatelia: „Vážení obyvatelia,“ začínala správa. „Okamžite sa evakuujte. Dôjde k ostreľovaniu obytných oblastí ozbrojenými silami Ukrajiny. Od 7:00 budú vypravené autobusy z Rechportu [riečny prístav] na Ľavý breh.“