Mladík v oslobodenom ukrajinskom meste hajloval? Po odvysielaní prišli médiá o akreditáciu

Niekoľko zahraničných novinárov, medzi nimi reportéri britskej televízie Sky News a americkej stanice CNN, prišlo na Ukrajine o akreditáciu v súvislosti s reportážami z oslobodeného Chersonu.

Píše o tom internetový portál Ukrajinska pravda s odvolaním sa na mimovládnu organizáciu Detektor media a ukrajinský generálny štáb. Ukrajinský ombudsman sa obrátil na ministra obrany, aby odobrané akreditácie novinárom vrátil. Medzitým sa na sociálnych sieťach objavili špekulácie, podľa ktorých odobratie akreditácie súviselo so záberom z Chersonu, na ktorom mladík zdraví dav vztýčenou rukou.

Generálny štáb v nedeľu na svojom facebookovom profile uviedol, že „niektorým novinárom, ktorí porušili pravidlá pre pôsobenie médií v oblasti bojových operácií, bolo zrušené povolenie na prácu a ich novinárske preukazy sa považujú za neplatné“. Niektorí novinári podľa neho bez súhlasu príslušných vojenských veliteľov a zástupcov armády pre médiá informovali o dianí v Chersone ešte pred tým, než ukrajinská armáda mesto „stabilizovala“. Generálny štáb neuviedol, pre aké médiá novinári, ktorí prišli o akreditáciu, pracujú.

Organizácia Detektor media informovala, že akreditáciu stratilo najmenej šesť členov televíznych štábov, vrátane zástupcov Sky News a CNN. Spravodajca CNN v sobotu informoval z jedného z chersonských námestí o tom, ako Ukrajinci oslavujú oslobodenie mesta. V živom vstupe pripomenul, že mesto sa po začiatku ruskej okupácie snažilo klásť odpor. Za ním jasajúci dav s ukrajinskými vlajkami v rukách aj okolo ramien spieval ukrajinskú hymnu a volal slávu Ukrajine a ukrajinským ozbrojeným silám. „Sú preč (Rusi) a toto je deň oslobodenia,“ zakončil reportér CNN Nič Robertson v sobotu svoj vstup z Chersonu.

Práve na jednom zo záberov odvysielaných CNN sa objavil mladík s ukrajinskou vlajkou stojaci na streche idúceho auta. Okolie zdravia spôsobom, ktorý silne pripomína nacistický pozdrav. Od historickej predlohy sa v tomto prípade pozdrav líšia, pretože mladík zdvihol ľavú ruku namiesto pravej. Na inom zábere je vidieť, že rovnakou rukou muž ľuďom máva. Či bol záber odvysielaný CNN dôvodom na odobratie akreditácie novinárom, ukrajinské úrady neuvádzajú.

Nezávislý analytik Bogdan Voron považuje nahrávku za podvrh. „Falz súvisí s ruským kľúčovým naratívom o Ukrajincoch ako nacistoch. Je to nechutné, pretože zatiaľ čo sa to šíri, vidíme správy o ruských zverstvách v Chersonskej oblasti,“ uviedol Voron.

Detektor média na svojich internetových stránkach píše, že okrem CNN a Sky News boli v Chersone aj novinári z ukrajinských mediálnych skupín Suspilne a Hromadske. Ukrajinská pravda tvrdí, že armáda odobrala akreditácie prinajmenšom šiestim novinárom, vrátane spravodajcov CNN, Sky News, Ukrajinská pravda a Hromadske.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *