Meloniová ide tvrdo: Kto odmietne pracovať, nedostane sociálne dávky

“Budeme naďalej pomáhať tým, ktorí nemôžu pracovať. Pre ostatných bude zrušená,” vyhlásila Meloniová

Talianom poberajúcim dávky v nezamestnanosti, ktorí odmietnu rozumnú ponuku práce, bude prístup k sociálnym dávkam zrušený na základe nových zákonov, ktoré by mala zaviesť nová vláda Giorgie Meloniovej, informuje REMIX News.

Nová talianska premiérka sa zaviazala, že zakročí proti systému úľav, ktorý podľa Meloniovej odmeňuje lenivosť a je vo veľkej miere zneužívaný. Sľúbila, že zmení systém príjmu občanov, ktorý je dostupný v celej krajine, a podmieni ho tým, že tí, ktorí počas poberania dávky dostanú ponuku na zamestnanie, ju musia prijať.

Občiansky príjem je iniciatíva, ktorú ako prvé zaviedlo ľavicové Hnutie piatich hviezd a v rámci ktorej viac ako 3,5 milióna Talianov dostáva platbu 780 EUR mesačne. Príjem tejto dávky je značne skreslený smerom k chudobnejšiemu juhu krajiny, kde žije 2,3 milióna príjemcov.

Keď Meloniová v utorok oznámila svoj prvý rozpočet, vyhlásila, že nie je správne “stavať ľudí, ktorí môžu pracovať, na rovnakú úroveň ako tých, ktorí pracovať nemôžu.”

“Verní našim zásadám budeme naďalej pomáhať tým, ktorí pracovať nemôžu. Pre ostatných bude zrušená,” dodala.

Očakáva sa, že systém prejde generálnou opravou začiatkom roka 2024.

Meloniovej rozpočet sa snaží stimulovať ekonomiku zvýšením výdavkov alebo znížením daní o 35 miliárd eur.

Zaviedol zníženie daní pre samostatne zárobkovo činné osoby a zamestnancov, zvýšil mimoriadnu daň pre energetické spoločnosti z 25 % na 35 % a znížil DPH na základné výrobky, ako sú detské a hygienické výrobky,

Nová vláda tiež znížila vek, od ktorého môžu občania poberať dôchodok, zo 64 na 62 rokov za predpokladu, že platili príspevky aspoň 41 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *