Malý robot dokáže v ľudskom tele opravovať orgány pomocou 3D tlače

Austrálski vedci vyvinuli malého flexibilného robota, ktorý by mohol 3D tlačiť biomateriály priamo v ľudskom tele a opravovať tak poškodené orgány, tkanivá a cievy.

To by mohlo zmeniť situáciu, pretože súčasný proces vytvárania biomateriálov mimo tela a ich následné chirurgické vkladanie môže viesť k veľkým stratám krvi a infekciám.

„V súčasnosti žiadna komerčne dostupná technológia nedokáže vykonávať priamu 3D tlač vo vnútri ľudského tela,“ povedal Dr. Thanh Nho Do, riaditeľ Laboratória lekárskej robotiky Univerzity Nového Južného Walesu.

Podľa neho je robot široký len 11 – 13 mm a vyrobený z mäkkých materiálov, ako je silikónový elastomér, je dostatočne malý na to, aby sa dal vložiť do úst alebo do konečníka – ako endoskopický nástroj – čo by znížilo potrebu invazívnej chirurgie.

Experimentálne zariadenie s názvom F3DB tlačí štruktúry podobné tkanivám pomocou „bio-ink“ a živých buniek, ktoré sa potom prirodzene spoja s ľudským telom.

Biomedicínski inžinieri, ktorí za ním stoja, tvrdia, že väčšina buniek zostala po vytlačení živá a pokračovala v raste počas nasledujúceho týždňa. Sedem dní po tlači sa pozorovalo štyrikrát viac buniek.

Mini 3D tlačiareň je vybavená trojosovou tlačovou hlavou, ktorá sa môže ohýbať a krútiť pomocou hydrauliky na špičke mäkkého robotického ramena.

Môže tlačiť vopred naprogramované tvary alebo sa dá ovládať manuálne.

Malý robot môže fungovať aj ako endoskopický nástroj typu „všetko v jednom“, keďže jeho tlačovú dýzu možno upraviť tak, aby fungovala ako skalpel a vodný lúč.

Lekári by napríklad mohli použiť skalpel na odstránenie rakovinových nádorov a potom použiť vodný prúd na vyčistenie lézie pred bioprintom priamo na ranu, aby sa urýchlil proces hojenia.

Výskumný tím sa domnieva, že F3DB je na dobrej ceste k uvedeniu na trh v nasledujúcich piatich až siedmich rokoch, pokiaľ sa nevykonajú ďalšie klinické skúšky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *