Rusko obmedzilo dodávky plynu do Európy, ktoré sem tečú cez Ukrajinu, Bielorusko či po dne Baltského mora. Obmedzenia sa nedotkli len trasy privádzajúcej plyn výlučne európskym priateľom Ruska – Maďarsku a Srbsku, píše Euractiv.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v pondelok vyhlásil, že Maďarsko rokuje s Ruskom, aby na základe dlhodobého kontraktu presmerovalo všetky svoje dodávky plynu cez plynovod TurkStream.
Podľa Szijjártóa je to nevyhnutné pre zaistenie energetickej bezpečnosti Maďarska, pretože dodávky plynu do tejto krajiny z Rakúska sú ovplyvnené neistotou v západoeurópskej distribučnej sieti.
Maďarsko už vyhlásilo, že sa s ostatými členskými štátmi EÚ o svoj plyn nebude deliť aj napriek tomu, že si to vyžadujú únijné princípy solidarity.
Ruský prezident Putin prišiel do Teheránu na rokovania
Putin prišiel do Teheránu na rokovania s iránskymi a tureckými predstaviteľmi, informovala v utorok popoludní tlačová agentúra Interfax.
Oficiálnym cieľom návštevy je prerokovať situáciu v Sýrii. Očakáva sa však, že sa rozhovory budú týkať aj vplyvu vojny na Ukrajine, najmä jej vplyvu na vývoz obilia.
EÚ navrhuje spoločné nákupy zbraní na doplnenie zásob
Európska komisia navrhla vynaložiť 512 miliónov dolárov (500 miliónov eur) na financovanie spoločných obranných nákupov členských štátov s cieľom doplniť zásoby zbraní po ruskej invázii na Ukrajinu.
Krajiny EÚ „čerpali zo svojich zásob munície, ľahkého a ťažkého delostrelectva, systémov protilietadlovej a protitankovej obrany, a dokonca aj obrnených vozidiel a tankov“, uviedol európsky komisár Thierry Breton.
„Tým de facto vznikla zraniteľnosť, ktorú teraz treba urýchlene riešiť,“ dodal.