Konflikt na Ukrajine nie je našou vojnou, vyhlásila maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová v exkluzívnom rozhovore pre CNN Prima NEWS. Budapešť sa preto snaží od dopadov konfliktu čo najviac dištancovať, hoci ruskú agresiu jasne odsudzuje. Vargová v rozhovore hovorila aj o sporoch Maďarska a Európskej únie alebo o zastropovaní cien.
Maďarsko je mnohými v Európskej únii považované za čiernu ovcu. Ale ako je to za zatvorenými dverami pri rokovaniach? Bavia sa s vami ostatní kolegovia normálne, alebo si hovoria „to je tá zlá Maďarka, s ňou sa nebavíme“?
Práve sme ukončili zasadnutie rady ministrov spravodlivosti a nič také, čo ste práve spomenuli, som tam nepociťovala. Vôbec nie sme proti únii. Sme kritickí v určitých otázkach, o ktorých si myslíme, že škodia spoločnému dobru a spoločnej budúcnosti celého kontinentu. A práve preto by sme vždy radi našim partnerom pripomínali, prečo toto spoločenstvo bolo založené – čo to znamená, že spoločne zdieľame výkon určitých právomocí, ale tiež sme členským štátom ponechali niektoré právomoci, ktoré sú podstatnou súčasťou suverenity.
Viete však, že v Európskej únii platí dogma o stále hlbšej a širšej integrácii?
Spomínate si, prečo Spojené kráľovstvo vlastne opustilo Európsku úniu. Problémom bol práve ten koncept stále užšej únie. Myslím, že postoj Veľkej Británie, kým bola členom, bol veľmi dobrým kompromisom týkajúcim sa otázky, čo je príliš veľa Európy a čo je optimálna Európa. Vždy by sme si mali pripomínať, kde sa spoločenstvo dotýka základných suverénnych otázok. Napríklad keď riešime, s kým chceme žiť, to je otázka migrácie. Alebo ohľadom poňatia rodiny alebo množstva otázok, ktoré sa týkajú kultúrnej identity. Tých by sa to nemalo dotýkať.
Nie je to náš konflikt. A chceli by sme urobiť všetko pre to, aby z neho naša krajina bola vynechaná.
Vy však obhajujete v únii často menšinové stanoviská. Predpokladám, že to nie je jednoduché?
Náš európsky postoj vždy vychádza zo záujmu nášho národa. Najprv musíme definovať, aký dôsledok má každý návrh pre náš národ, pre našu krajinu. Potom to formulujeme, aby sme našli spojencov a snažíme sa postupovať spoločne. Preto je spolupráca Visegrádskej štvorky veľmi dôležitá. V praxi funguje veľmi dobrá pragmatická spolupráca. Médiá to ale často vykresľujú inak. Maďarsko často nie je so svojím názorom samo. Problém je v tom, že nie všetky vlády majú takú veľkú legitimitu, ako má maďarská vláda. My máme dvojtretinovú väčšinu. Verte mi, že na chodbách často počujem od kolegov, že máme ich podporu, ale samozrejme nie vždy to môžem povedať nahlas. Každopádne to, čo robíme, je predovšetkým pre Maďarsko.