Lukašenko vyzýva Zelenského: Zastav sa a začni rokovať, lebo Ukrajinu celú zničia!

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorý podporuje ruského prezidenta Putina má odkaz pre Zelenského. Tvrdí, že ukrajinský prezident by sa mal zastaviť a začať rokovať s Ruskom.

Podľa Lukašenka by sa mal Zelenský zastaviť a začať rokovania s Putinom, kým nebude celá Ukrajina zničená.

„“Ak nechcú zomrieť, musíme to zastaviť. Musíme to zastaviť, pretože ďalej dôjde k úplnému zničeniu Ukrajiny. To nie je to, čo Putin povedal dlho pred operáciou, že by to ohrozilo stratu štátnosti Ukrajiny. Toto by bolo zničenie Ukrajiny! Musíme prestať.“ vyhlásil bieloruský prezident.

Zelenskyj vyzval Bezpečnostnú radu OSN, aby podnikla kroky, ktoré zastavia ruské nálety

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Bezpečnostnú radu OSN, aby podnikla kroky, ktoré zastavia ruské nálety na kľúčovú infraštruktúru v krajine. Rusko podniklo ďalšie masívne vzdušné údery na Ukrajinu, ktoré si vyžiadali niekoľko ľudských životov, desiatky zranených a rozsiahle výpadky prúdu.

Politico: USA nevylučujú, že Rusko použije na Ukrajine chemické zbrane

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena sa domnieva, že Rusko by mohlo na Ukrajine použiť chemické zbrane predtým, než by sa pustilo do eventuálnej jadrovej konfrontácie s NATO. Štát by sa tak mohlo v prípade, že Moskva bude kupiť ďalšie neúspechy na bojisku, napísal web Politico s odvolaním sa na anonymné zdroje.

Európskym parlamentom prešla finančná pomoc Ukrajine vo výške 18 miliárd eur

Europoslanci potvrdili finančnú pomoc Ukrajine na budúci rok vo výške 18 miliárd eur (necelých 440 miliárd korún). Peniaze krajiny dostane na zabezpečenie základných verejných služieb či na opravy vojnových škôd. Financie si Európska komisia (EK) chce požičať na trhoch a úroky by v prvých rokoch mali zaplatiť členské krajiny bloku. Europoslanci tiež kritizovali Maďarsko, že svojím postojom pomoc Ukrajine oneskoruje.

Ukrajinci varujú pred ruskou provokáciou v Bielorusku

Podľa ukrajinského generálneho štábu sa ruské tajné služby chystajú na provokácie na území Bieloruska. Údajne sa plánujú zamerať najmä na kritickú infraštruktúru a jadrovú elektráreň v Astravecu, blízko hraníc s Litvou. Majú sa tak snažiť vtiahnuť krajinu do konfliktu. „Ukrajina nepovažuje vašu krajinu a najmä váš ľud za nepriateľov. Nebudeme vykonávať žiadne agresívne akcie na území Bieloruska,“ uvádza generálny štáb vo videu, adresovanom bieloruským občanom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *