Predstavitelia spoločností zo stredného a východného Slovenska napísali otvorený list List, ktorý je adresovaný Borisovi Kollárovi, Eduardovi Hegerovi, Igorovi Matovičovi, Karelovi Hirmanovi a Milanovi Krajniakovi. List, ktorý zverejnili topky.sk, podpísalo viacero spoločností.
List podpísali predstavitelia podnikov SMZ v Jelšave, Slovmag v Lubeníku, spoločnosť Žiaromat, Intocast, RMS Košice a ďalších. Spoločnosti sa venujú ťažbe magnezitu a výrobe žiaromateriálov. Ide o podniky v najviac zaostalých regiónoch Slovenska
Gemer, napríklad, bol kedysi klenotom Slovenska. Ak tadiaľ dnes človek prejde autom, inokedy radšej zvolí inú cestu. Tento kraj, ktorý sa kedysi pýšil remeslami, ovocinárstvom, ťažbou nekovových surovín, dnes doslova chátra. Mastekom (ľudový názov pre mastenec) z Gemera kedysi mastili svoje formy na čokoládu čokoládovne až v Amerike, ešte pred niekoľkými desaťročiami ho krajčírky používali na kreslenie strihov na látky. Ešte predvlani sa uvažovalo o obnove ťažby.
Žiaromateriály sa tiež ťažia na Gemeri. Vyrábajú sa z nich napríklad tehly, ktorými je obložené vnútro vysokých a martinských pecí, ale používajú sa aj v iných hutníckych prevádzkach. Ak si budete chcieť doma postaviť kozub, tiež sa vám zídu šamotové alebo lovinitové tehly.
“Sme pokračovateľmi vyše storočnej tradície dobývania nerastných surovín a ich spracovania. Naše podniky prežili veľkú hospodársku krízu v roku 1929, prvú a druhú svetovú vojnu, nástup komunistickej diktatúry, novembrový demokratizačný a transformačný proces, finančnú krízu z roku 2009, svetovú pandémiu COVID-19 a dokonca aj veľké výpadky tržieb spôsobených vznikom vojnového konfliktu na Ukrajine. Hrozí však, že neprežijú rok 2023,” píše sa v úvode otvoreného listu.
Fabriky zvažujú, či pokračovať vo výrobe a riskovať totálny krach, alebo výrobu zastaviť a pripraviť sa na reštart v priaznivejšej dobe. Uisťovanie, že vláda robí dosť, že programy sa pripravujú, týmto podnikom nepomôže. Je o minútu dvanásť.
“Uvedomujeme si našu spoločenskú zodpovednosť. Zatvorením výroby v našich závodoch zvýšime mieru nezamestnanosti v okresoch Revúca a Rimavská Sobota na viac ako 30 %. Významne sa zvýši nezamestnanosť v okrese Poltár. V okrese Revúca stúpne počet nezamestnaných o takmer 50% oproti dnešnému stavu. Minimálne 2 000 rodín prevažne z najmenej rozvinutých okresov Slovenska stratí v dnešnej kritickej dobe svojho hlavného živiteľa.”
Jedinou príčinou nie je nezodpovedné hospodárenie, ale vysoký podiel energií na cene vstupov. Krajiny ako Čína a India zacítili príležitosť a valcujú trh lacnými produktami, ktorým naše podniky pri vysokých cenách energií nedokážu súťažiť.
Preto sa obracajú na vládu i parlament. Nie je to len natrčenie dlane, k listu priložili komplexný analytický materiál, ktorý presne popisuje situáciu a indikuje možné efektívne smerovanie verejných zdrojov do zachovania výroby
zdroj: HS.sk