Lipšic chce odpočúvať telefóny aj bez súhlasu súdu

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic hovorí o tom, že je potrebná možnosť, odpočúvať telefóny aj bez rozhodnutia súdu. Takéto informácie prichádzajú po tragickej vražde dvoch LGBTI ľudí v Bratislave.

Lipšic to argumentuje práve prípadom útoku pred barom Tepláreň, kde strelca síce polícia rýchlo identifikovala, ale vypátrať sa im ho podarilo, až keď bol mŕtvy.

„Určite by bolo dobré v Trestnom poriadku chce upraviť situáciu, aby polícia mohla začať v takýchto situáciách začať odpočúvanie telefónu aj bez príkazu sudcu alebo prokurátora,“ tieto slová odzneli od Lišpica na Národnej rade na ústavnoprávnom výbore.

Lipšic tvrdil, že získanie súhlasu súdu trvá aj niekoľko hodín. Treba ísť na prokuratúru, zobrať administratívu, pripraviť tlačivá a následne ich poslať súdu. Sudca navyše tiež potrebuje čas oboznámiť sa s obsahovou a formálnou stránkou návrhu, píše pravda.sk

Dnes podľa Lipšica sú skôr snahy okliešťovať právomoci polície v prospech občanov a ochrany ich súkromia „Keď to budeme robiť, v prípade takéhoto incidentu nebudú mať orgány činné v trestnom konaní nástroje, aby mohli konať rýchlejšie a efektívnejšie,“ hovoril Lipšic.

Súd by mohol podľa neho dodať v takýchto výnimočných prípadoch súhlas aj dodatočne. „Policajný zbor by mal mať v situáciách, keď hrozí bezprostredné riziko, možnosť ísť do použitia informačno-technických prostriedkov aj bez príkazu sudcu, ktorý by bol urobený dodatočne,“.

Tragickú streľbu na Zámockej ulici pred gay barom Tepláreň v Bratislave budú vyšetrovať ako teroristický útok.

Tragická streľba si vyžiadala život dvoch LGBTI mužov, ktorých zastrelil 19 ročný mladík.

„Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry po konzultácii so špeciálnym prokurátorom zmenil právnu kvalifikáciu skutku streľby na Zámockej ulici v Bratislave na obzvlášť závažný zločin teroristického útoku,“ tvrdí Generálna prokuratúra.

Špeciálna prokuratúra tiež upozorňuje, že jedna z foriem účasti na terorizme je aj jeho verejné schvaľovanie, za ktoré hrozí od troch do desať rokov pobyt za mrežami.

„Každú dvojnásobnú vraždu potom možno preklasifikovať na trestný čin terorizmu. Každý asi chápe, že takýto postup by bol hlúposť. Preto celú spomenutú iniciatívu vnímam, ako politickú nadprácu zodpovedných, zjavne ovplyvnených prebiehajúcim mediálnym šialenstvom. Verím však, že zdravý rozum nakoniec zvíťazí.“ vyjadril sa nám k prekvalifikovaniu skutku šéf ĽSNS Marian Kotleba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *