Len niečo skúste a reakcia bude blesková. Máme nástroje, ktoré nemá nikto a použijeme ich, vyhlásil Putin

Rozhodnutie Ruska zastaviť dodávky plynu do Poľska a Bulharska je agresívny krok, ktorý EÚ považuje za formu vydierania, vyhlásila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

„Zaistíme, aby rozhodnutie Gazpromu malo čo najmenší vplyv na európskych spotrebiteľov,“ povedala dnes popoludní na tlačovej konferencii.

Šéfka EÚ tiež varovala európskych dodávateľov energie pred tým, aby vyhoveli ruským požiadavkám na platenie za plyn v rubľoch s tým, že by s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o porušenie sankcií EÚ.

„Platiť v rubľoch, pokiaľ to nie je stanovené v zmluve, je porušením našich sankcií,“ povedala.

Podľa nej by spoločnosti, ktoré nemajú v zmluvách uvedenú platbu v rubľoch, nemali ruským požiadavkám ustupovať, pretože by to pre nich bolo „vysoko rizikové“.

Zasahovatelia na Ukrajine riskujú bleskovú reakciu, uviedol Putin

Ruský prezident Vladimír Putin varoval, že na akékoľvek zasahovanie do diania na Ukrajine bude reagované rýchlou reakciou.

„Ak sa niekto zvonku pokúsi zasiahnuť na Ukrajine,“ povedal práve v prejave k ruským zákonodarcom, „naša odpoveď bude blesková.“

„Máme všetky nástroje [na reakciu], ktorými sa nikto nemôže pochváliť. A nebudeme sa nimi chváliť, použijeme ich, pokiaľ to bude nutné,“ dodal.

Ruský vodca dodal, že všetky rozhodnutia o tom, čo bude táto reakcia zahŕňať, už boli urobené, ale žiadne ďalšie podrobnosti neuviedol.

Putin pri prejave v Petrohrade hovoril aj o dopade západných ekonomických sankcií. Povedal, že ruská ekonomika ustála nové sankcie, ktoré Západ pritom považoval za drvivé. Dodal, že Rusko na tieto „nešikovné“ pokusy zareaguje zavedením veľkej slobody a otvorenosti podnikania.

Západné krajiny prijali sankcie v reakcii na ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu, ktorá začala na konci februára.