Budeme mať teplú vodu a kúrenie na prídel? Toto chystajú v Bruseli!

Európska komisia sa chystá vyzvať štáty EÚ, aby okamžite znížili spotrebu plynu a varuje, že bez zvýšeného šetrenia nám všetkým na kontinente hrozí, že nám túto zimu bude plyn chýbať, keďže Rusko obmedzí dodávky. Informuje o tom portál Financial Times.

Európska komisia budúci týždeň poskytne krajinám „dobrovoľné ciele zníženia plynu“, ako vyplýva z uniknutého návrhu dokumentu, ktorý priniesol Financial Times. Ten varuje, že tieto ciele budú povinné v prípade závažného prerušenia dodávok.

„Ak budeme teraz konať spoločne, bude to menej rušivé a nákladné, uľahčí solidaritu a vyhne sa potrebe neplánovaných a nekoordinovaných akcií neskôr v možnej krízovej situácii s nízkymi zásobami plynu,“ uvádza sa v dokumente.

Tento krok prichádza v čase, keď Medzinárodná energetická agentúra varovala, že snahy o diverzifikáciu od ruského plynu už samy osebe nestačia a že Európa bude čeliť energiám na prídel, pokiaľ sa neobmedzí dopyt, aby sa umožnilo naplnenie zásobníkov pred zimou.

Gazprom podpísal s iránskou ropnou firmou predbežnú zmluvu za 40 miliárd dolárov

Národná iránska ropná spoločnosť (NIOC) a ruský plynárenský gigant Gazprom podpísali memorandum o porozumení v hodnote 40 miliárd dolárov. S odvolaním sa na iránske médiá o tom informovala agentúra Reuters.

Gazprom podľa tlačovej agentúry iránskeho ministerstva ropného priemyslu SHANA pomôže spoločnosti NIOC s rozvojom plynových polí Kiš a Severný Pars a tiež šiestich ropných polí. Ruská plynárenská firma, nad ktorou má kontrolu Kremeľ, sa bude tiež podieľať na dokončení projektov skvapalneného zemného plynu (LNG) a výstavbe plynovodov pre vývoz plynu.

Európska komisia nečaká, že plynovod Nord Stream 1 bude znovu spustený

Európska komisia (EK) neočakáva, že plynovod Nord Stream 1 bude po plánovanom štvrtkovom ukončení údržby znovu spustený. Novinárom v Singapure to povedal eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn. Nord Stream 1 vedie po dne Baltského mora z Ruska do Nemecka a je hlavnou trasou pre dodávky ruského zemného plynu do EÚ.

„Pracujeme s predpokladom, že sa do prevádzky nevráti,“ povedal Hahn podľa denníka The Wall Street Journal (WSJ). Hahnov komentár prišiel po tom, čo agentúra Reuters informovala, že ruská plynárenská spoločnosť Gazprom najmenej jednému významnému zákazníkovi v Európe oznámila, že kvôli mimoriadnym okolnostiam nemôže zaručiť dodávky plynu. To zvýšilo v Európe obavy, že prevádzkovateľ plynovodu po pravidelnej údržbe možno prepravu suroviny už neobnoví.

One Reply to “Budeme mať teplú vodu a kúrenie na prídel? Toto chystajú v Bruseli!”

  1. Vám to už na čisto bije na tie hlavy? Rusko obmedzilo dodávky? Veď ste chceli a prestali odoberať plyn. Čo tu idete mozgi vymyvat komu?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *