Historický moment: Fíni podávajú prihlášku do NATO. Rusi budú mať tisíckilometrovú hranicu s alianciou

Historický moment vo svetovej politike. Rusi budú mať na svojej cez tisíckilometrovej hranici suseda, ktorý požiadal oficiálne o členstvo v NATO.

Fíni sa rozhodli vstúpiť do NATO a majú veľkú podporu od vedenia aliancie.

V najbližších dňoch by mal rozhodnutie ešte schváliť fínsky parlament, ale tento krok je považovaný za formalitu, napísala agentúra AP.

Prezident a premiérka ohlásili zámer podať prihlášku do Aliancie na spoločnej tlačovej konferencii v prezidentskom paláci v Helsinkách. „Je to historický deň. Začína sa nová éra,“ vyhlásil podľa agentúry AFP Niinistö.

Fínsky prezident Sauli Niinistö v sobotu telefonoval ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a oznámil mu, že jeho krajiny si podala prihlášku do NATO. Odpoveď Putina bola očakávaná .

Putin povedal, že Fínsko nečelí žiadnym bezpečnostným hrozbám. Putin podľa nej vyhlásil, že zmena fínskej zahraničnej politiky by mala negatívny vplyv na bilaterálne vzťahy.

Podľa agentúry RIA Novosti, ktorá sa odvoláva na Kremeľ, Putin fínskemu náprotivku povedal, že ak by sa Fínsko vzdalo svojej neutrality, urobilo by chybu. Putin vyjadril názor, že Fínsko nečelí žiadnym bezpečnostným hrozbám.

„Vladimir Putin zdôraznil, že ukončenie tradičnej politiky vojenskej neutrality by bolo chybou, pretože neexistuje žiadne ohrozenie bezpečnosti Fínska,“ vyhlásil Kremeľ podľa agentúry AFP.