Dočasný premiér Eduard Heger je zmierený s tým, že nevytvorí novú vládnu 76ku poslancov, pretože strana SaS to odmieta. Na stole sú teda predčasné volby.
„Dnes strana SaS odmietla diskusia o vzniku novej 76-tky. Je preto férové a nevyhnuté, povedať občanom, aký bude ďalší scenár. Vzhľadom na to, že na vznik novej 76ky chýbajú hlasy strany SaS, diskusia o predčasných voľbách je na mieste. S iniciatívou na vznik 76-tky prišiel pôvodne Richard Sulík deň po odhlasovaní nedôvery vláde. Z môjho pohľadu to malo zmysel, viackrát som aj dôvody verejne komunikoval.
Napriek tomu, že Richardovi Sulíkovi nápad s novou 76-kou po čase odpadol od chuti, kontaktovali ma niekoľkí poslanci z klubu SaS s tým, že by si vedeli predstaviť podporu novej 76-tky. Dnešným dňom však považujem všetky snahy o vznik novej 76-tky za uzavreté.
Na zajtra pozvem zástupcov Oľano, Za ľudí, Sme rodina a SaS na rokovanie o termíne predčasných volieb. Aktuálne sa ako najrealnejší javí jesenný termín.“ napísal Heger na sociálnej sieti.
V utorok 17. januára hnutie Sloboda a Solidarita (SaS) zverejnilo zásadné stanovisko týkajúce sa novej vlády pod vedením Eduarda Hegera z hnutia OĽaNO. SaS jednoznačne oznámilo, že takúto vládu nepodporia a radšej by sa zaoberali možnosťou predčasných volieb.
V stanovisku hnutia SaS sa uvádza, že momentálne nie sú ochotní rokovať s Eduardom Hegerom o podpore novej väčšiny, pretože ani poslanci OĽANO a ani hnutie Sme rodina nie sú ochotní takúto vládu podporiť. SaS preto považuje predčasné voľby v septembri za kompromisné riešenie.
Predseda SaS Richard Sulík k tomu uviedol: „Diskusiu o novej väčšine odmietame. Toto je jasný postoj poslaneckého klubu SaS. Boli sme pripravení rokovať, avšak doteraz nevieme, kto je skutočným lídrom OĽANO. Navyše, stále hrozí, že Eduard Heger odíde z OĽANO a nebude mať nielen silu, ale s inou stranou ani legitimitu skladať novú vládu.“
SaS tiež uviedlo, že 76-ka, ktorú by akceptovala aj prezidentka, je chimérou a hľadanie takejto vlády je strata času. Preto je podľa nich namieste začať sa vážne zaoberať predčasnými voľbami. Podpredseda SaS Branislav Gröhling doplnil: „Diskusia o predčasných voľbách je v tejto situácii absolútne legitímna. Karty by mali byť rozdané nanovo a jednotlivé strany by mali dostať možnosť opätovne zabojovať o dôveru voličov.”
Hnutie Sme rodina tiež jasne oznámilo, že bez termínu predčasných volieb Hegerovu vládu oživovať nechcú.