Premiér Eduard Heger dnes v parlamente obhajuje svoju vládu, ktorá čelí hlasovaniu o dôvere. Heger sa prihovoril najmä poslancom SaS a spomínal rôzne kauzy bývalej smeráckej vlády.
Podľa Hegera jeho vláda dokázala veľa. Spomenul rôzne reformy a dodal, že jeho vláda je proeurópska a proukrajinská.
Podľa neho je dôležité, aby sa Ukrajina mala dobre, pretože potom sa budeme mať dobre aj my.
Za pád Hegerovej vlády budú hlasovať aj všetci poslanci ĽSNS „Neexistuje argument, ktorý by nás presvedčil, aby sme nehlasovali za vyjadrenie nedôvery,“ reagoval na tlačovej konferencii Martin Beluský.
„Táto vláda nemá a nikdy nebude mať našu dôveru a je potrebné jej čím skoršie ukončenie,“ dodal Beluský, ktorý je podpredsedom strany Mariana Kotlebu.
Vyslovenie nedôvery iniciovala strany Richarda Sulíka SaS. Sulík v parlamente brutálne skritizoval Matoviča a jeho vládnutie.
Sulík vyčlenil hlavné dôvody, prečo vláda stratila dôveru
- Je to vláda Eduarda Hegera na papieri, v skutočnosti je to vláda Igora Matoviča a Borisa Kollára, nie je schopná usporiadaného vládnutia.
- Koalícia a vláda nevedia zorganizovať sami seba, legendárne dvojhodinové tlačovky so zmätočnými závermi.
- Nemohúcnosť hnutia OĽANO odfiltrovať zlé a veľmi zlé nápady Igora Matoviča, preto sme to robili my, my SaS sme boli jedinou skutočnou oponentúrou Igorovi Matovičovi. Hneď po tomto bode si Sulík z parlamentu vyslúžil potlesk.
- Neschopnosť prijímať veci včas a riadnym legislatívnym procesom.
- Absolútny dešpekt pred pravidlami.
- Počet skrátených legislatívnych konaní, ktoré sme spoločne s OĽANOm za vlády Smeru kritizovali je dnes štyrikrát viac. Teda prešlo štyrikrát viac zákonov, ktoré prešli v skrátenom legislatívnom konaní. Za tejto vlády ich prešlo 103 namiesto 28, ktoré prešli za vlády Smeru.
- Neschopnosť kompromisu a neschopnosť hľadať najlepšie riešenia je tiež črta, ktorá charakterizuje túto vládu.
- Zneužívanie funkcie ministra financií na osobnú pomstu a osobné ťaženie a osobné vojny.