Fínsky prezident volal Putinovi a oznámil mu správu, ktorú asi nechceli počuť

Fínsky prezident Sauli Niinistö v sobotu zatelefonoval svojmu ruskému náprotivku Vladimírovi Putinovi, aby mu oznámil, že vzhľadom na ruskú inváziu na Ukrajine podá jeho krajina prihlášku do Severoatlantickej aliancie (NATO). Informovala o tom kancelária fínskeho prezidenta.

Telefonát bol iniciovaný fínskou stranou.

„Prezident Niinistö oznámil prezidentovi Putinovi, ako zásadne sa zmenilo bezpečnostné prostredie Fínska vplyvom ruských požiadaviek z konca roku 2021, ktorých cieľom bolo zabrániť vstupu krajín do NATO, a masívnej ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022,“ stojí vo vyhlásení.

Fínsky prezident podľa vyhlásenia evidentne nevolal do Moskvy, aby žiadal o povolenie. „Prezident Niinistö oznámil, že Fínsko sa v najbližších dňoch rozhodne usilovať o členstvo v NATO,” uvádza sa v dokumente.

Vstupom do aliancie posilní Fínsko svoju vlastnú bezpečnosť a preberie za ňu zodpovednosť. „V budúcnosti chce Fínsko profesionálne a korektne vyriešiť praktické otázky plynúce zo skutočnosti, že je jeho susedom Rusko,” stojí na webe prezidentskej kancelárie.

„Rozhovor bol úprimný a priamočiary a prebehol bez vyhrotenia. Bolo považované za dôležité vyhnúť sa napätiu,” povedal prezident Niinistö.

Moskva je pripravená reagovať na zbrane NATO pri hraniciach

Rusko varovalo, že široko očakávaná snaha Fínska a Švédska o vstup do NATO povedie k „militarizácii“ regiónu – a že Moskva bude reagovať, ak NATO rozmiestni jadrové zbrane v blízkosti svojich hraníc.

Námestník ministra zahraničných vecí Alexander Gruško uviedol, že Rusko vie, že NATO chce „militarizovať všetko, čo je v dosahu“, informovala tlačová agentúra Interfax, zatiaľ čo ďalšia ruská tlačová agentúra RIA ho citovala s tým, že navrhované rozšírenie NATO vyvolá „politickú reakciu“ Ruska .

Táto reakcia by podľa neho nebola založená na emóciách, ale na dôkladnej analýze situácie.

Ako sme už informovali, Švédsko a Fínsko sa dnes majú zúčastniť zasadnutí NATO ako hostia a ich rozhodnutie o podaní žiadosti sa očakáva v najbližších dňoch.

Kremeľ pohrozil nejakou reakciou na takú žiadosť – ale zahmlieval o tom, ako presne by mohla vyzerať.