Fínsko chce vstúpiť do NATO. Z reakcie Ruska vás zamrazí

Vstup Fínska do NATO bude pre Rusko predstavovať hrozbu, reagoval hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov na oznámenie fínskeho prezidenta a premiérky, ktorí takýto krok podporili. Konkrétne kroky Moskvy v reakcii na rozšírenie NATO budú podľa Peskova závisieť od toho, nakoľko sa vojenská infraštruktúra aliancie posunie k ruským hraniciam.

„Ďalšie rozšírenie NATO neurobí náš kontinent stabilnejším a bezpečnejším,” povedal Peskov.

Rusko bude podľa neho analyzovať situáciu so vstupom Fínska do aliancie. „To všetko sa samozrejme stane prvkom pre zvláštnu analýzu a vypracovanie potrebných opatrení, aby sa situácia vyrovnala a zaistila sa naša bezpečnosť,“ uviedol hovorca v reakcii na správu z Fínska.

Fínsky prezident Sauli Niinistö a ministerská predsedníčka Sanna Marinová v stredu oznámili, že podporujú vstup svojej krajiny do Severoatlantickej aliancie. Pokiaľ krajina skutočne o členstvo v aliancii v nasledujúcich dňoch požiada, bude prijímací proces zrejme hladký a rýchly.

Neutrálne Fínsko k tomuto kroku nasmerovala nevyprovokovaná ruská invázia na Ukrajinu. Vstup do NATO zvažujú aj Švédi. Moskva predtým opakovane varuje a vysiela rôzne vyhrážky.

Peskov uviedol, že reakcia Ruska bude závisieť od toho, nakoľko sa vojenská infraštruktúra aliancie posunie k hraniciam krajiny. „Všetko bude závisieť od toho, ako bude tento proces expanzie vyjadrený v budúcnosti, ako veľmi sa vojenská infraštruktúra posunie, priblíži sa k našim hraniciam,“ povedal hovorca Kremľa.

Podľa ruských agentúr tiež uviedol, že žiadna strana si neželá priamy stret medzi Ruskom a NATO, súčasne ale varoval, že Rusko odpovie na prípadný zásah do „špeciálnej vojenskej operácie“, ako Moskva nazýva vojnu, ktorú od konca februára vedie proti Ukrajine.