Estónsky minister zahraničných vecí Urmas Reinsalu v exkluzívnom rozhovore pre Kyiv Independent priznal, že nie je spokojný ani s množstvom, ani s tempom zbrojnej podpory spojencov, „pretože vojna stále pokračuje“.
Reinsalu, ktorý predtým vyzval spojencov, aby konečne poslali na Ukrajinu tanky, zdôraznil, že zdržiavanie kľúčových dodávok zbraní pre Kyjev by bolo to isté ako „spolupodpisovať rozhodnutie, že Ukrajina prehrá na zemi“, aj keď sa Rusko „hrá“ s jadrovými hrozbami.
Estónsko, jeden z najmenších štátov v Európe, stálo na čele výziev spojencom v NATO, aby na Ukrajinu naďalej dodávali veľmi potrebné zbrane.
Pobaltský štát, ktorý sa nachádza na východnom krídle NATO hraničiacom s Ruskom, sa usiloval tlačiť na spojencov, aby udržali tempo, kým Rusko nebude môcť opäť napadnúť susedné krajiny.
Reinsalu povedal, že ruský prezident Vladimir Putin už urobil „jednu strategickú chybu“, keď si myslel, že na Ukrajine môže rýchlo dosiahnuť výsledky. Ešte sa však ukáže, že sa mýlil v ďalšej nebezpečnej domnienke týkajúcej sa krehkosti jednoty Západu.
Putin pravdepodobne predpokladá, že „sila vôle západného spoločenstva je v skutočnosti slabšia ako jeho schopnosť mobilizovať svoju spoločnosť a štát, a v minulosti sa ukázalo, že mal pravdu,“ povedal Reinsalu s odkazom na ruskú inváziu do Gruzínska v roku 2008 a na Ukrajinu v roku 2014.
„(Putin) tiež nasadzuje svoje páky, predlžuje túto vojnu a oslabuje západnú vôľu s úmyslom, aby (Západ) hľadal nejaké samostatné politické riešenia,“ povedal estónsky minister.
A keďže Rusko aj Ukrajina priznávajú, že to bude dlhá vojna, Reinsalu varoval, že by bolo „veľmi nebezpečné“, ak by niektorí spojenci upustili od podpory Kyjeva, pretože by to Západu vyšlo drahšie.
Podľa estónskeho predstaviteľa by spojenci nemali tlačiť na Ukrajinu, aby „vypracovala určité politické riešenie“, aj keď nemôže splniť očakávania Západu týkajúce sa určitého časového rámca na oslobodenie svojho územia.
Reinsalu uviedol, že by bolo „nemorálne a nespravodlivé“ dokonca navrhovať zmrazenie konfliktu alebo kompromisy na ukončenie vojny, keď „sme Ukrajine stále nedali dostatok zbraní“.
Hoci najjednoduchším spôsobom ukončenia vojny by mohla byť kapitulácia, Reinsalu zdôraznil, že Západ by sa podieľal na „vzdaní sa budúcnosti Ukrajiny“.
„A ak sa vzdáme, svet najprv stratí Ukrajinu a našu dôstojnosť a potom stratíme aj seba – prinajmenšom našu bezpečnosť alebo bezpečnosť našej nadchádzajúcej generácie,“ povedal Reinsalu.
„Som si istý, že všetky krajiny majú záujem o mier, najmä tie, ktoré susedia s Ruskom, ale falošný mier je len predohrou k novým vojnám,“ povedal 47-ročný minister.
„História nás to naučila,“ povedal Reinsalu, ktorého krajina trpela brutálnou 50-ročnou sovietskou okupáciou.
Vy v redakcii ste zločinci, lebo vyberáte správy, ktoré podporujú fašistov. Slúžite satanovi.