Kvôli vysokým cenám energií a obmedzeným dodávkam plynu z Ruska môže dôjsť k zavedeniu energií na prídel. Vo štvrtok to vyhlásil generálny riaditeľ britsko-holandskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Shell Ben van Beurden.
Európske krajiny sa v posledných mesiacoch snažia plniť svoje plynové zásobníky, aby mali dostatok zásob na zimu v prípade, že Rusko od dodávok plynu Európu odpojí.
„Európu čaká naozaj ťažká zima. Niektoré krajiny z toho možno vyjdú lepšie ako iné, ale myslím, že všetci budeme čeliť výraznej eskalácii cien. V najhoršom prípade sa ocitneme v situácii, keď budeme musieť dodávať energie na prídel,“ povedal van Beurden počas energetickej konferencie v Oxforde.
Dodávky sú už teraz značne obmedzené. Rusko pred pár týždňami výrazne znížilo prepravnú kapacitu hlavného plynovodu Nord Stream 1, ktorým plyn tečie po dne Baltského mora do Nemecka.
Štátny plynárenský dodávateľ Gazprom to odôvodnil tým, že nedostal späť kompresorové turbíny, ktorých servis v Kanade vykonávala nemecká spoločnosť Siemens Energy. Kanada zariadenie, ktoré podliehalo západným sankciám, a teda nemohlo byť poslané späť, na žiadosť Nemecka vrátila.
Od pondelka je navyše Nord Stream 1 úplne mimo prevádzky kvôli každoročnej dvojtýždňovej údržbe. V Nemecku, prípadne celej Európe, sa však obávajú, že Rusko situáciu využije a odstávka plynovodu bude oveľa dlhšia.
V dôsledku týchto problémov cena plynu na trhu rastie. Vo štvrtok stála jedna megawatthodina na burze v Rotterdame 175 eur. Ešte pred mesiacom pritom bola cena oveľa nižšia, pohybovala sa okolo 85 eur za MWh.