Čo sa to chystá?! „Okamžite opustite Ukrajinu!“ vyzýva americká ambasáda svojich občanov

Okamžite opustite Ukrajinu, vyzýva americké veľvyslanectvo svojich občanov. Využiť majú akúkoľvek pozemnú dopravu, „ak je to bezpečné“. Súčasne apeluje na všetkých Američanov, aby na Ukrajinu nejazdili.

„Bezpečnostná situácia na celej Ukrajine je nepredvídateľná kvôli pokračujúcim vojenským útokom Ruska a aktívnym bojom, ktoré sa v krajine odohrávajú,“ píše americké veľvyslanectvo vo svojom vyhlásení.

Američania by preto mali okamžite odísť a súčasne by sa mali vyhýbať „veľkým zhromaždeniam a organizovaným akciám, pretože môžu slúžiť ako ciele pre ruské vojenské útoky kdekoľvek na Ukrajine, vrátane jej západných regiónov“.

Veľvyslanectvo súčasne vo svojom vyhlásení dáva svojim občanom akýsi „manuál“, ako majú postupovať v prípade, že začujú explóziu. Hneď sa majú odobrať do úkrytu, znie prvé pravidlo.

„Ak ste v dome alebo budove, prejdite na najnižšiu úroveň konštrukcie s najmenším počtom vonkajších stien, okien a otvorov. Zatvorte všetky dvere a posaďte sa do blízkosti vnútornej steny, mimo okna alebo otvory.“

Ak sa ľudia nachádzajú vonku a nemajú šancu nájsť chránený úkryt, majú si „ľahnúť a zakryť si hlavu rukami“. „Uvedomte si, že aj keď sú raketa alebo dron zachytené, rizikom sú padajúce trosky,“ píše sa vo vyhlásení. Po útoku sa majú Američania držať ďalej od trosiek a sledovať hlavné spravodajské kanály pre oficiálne pokyny.

„Bezpečnostná situácia na celej Ukrajine je veľmi nestabilná a podmienky sa môžu bez varovania zhoršiť. Občania USA by mali zostať ostražití a podniknúť príslušné kroky na zvýšenie svojho povedomia o bezpečnosti,“ nabáda vyhlásenie.

Americká ambasáda apeluje na svojich občanov, aby mali pripravený záložný pohotovostný plán a nespoliehali sa na pomoc americkej vlády. Ľudia by mali mať predovšetkým v poriadku cestovné doklady, mali by dbať na to, aby boli platné a mali ich vždy po ruke. Mali by tiež starostlivo sledovať webové stránky amerického ministerstva zahraničia, aby mali informácie o aktuálnych odporúčaniach.

Americké veľvyslanectvo na Ukrajine vydalo najnovšie odporúčania v súvislosti s ruským raketovým útokom na mesto Vinnycja, ktoré je niekoľko sto kilometrov vzdialené od bojov na východe krajiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *