Erdogan naďalej nepodporí vstup Švédska a Fínska do NATO

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že rozhovory s delegáciami Fínska a Švédska z minulého týždňa neboli na „očakávanej úrovni“ a Ankara nemôže schváliť ich žiadosti o vstup do vojenskej aliancie NATO.

„Kým je Tayyip Erdogan hlavou Tureckej republiky, rozhodne nemôžeme povedať ,áno‘ vstupu krajín, ktoré podporujú terorizmus, do NATO,“ povedal prezident.

Bez podpory všetkých členov NATO nemôžu Švédsko a Fínsko do vojenskej aliancie vstúpiť.

Obe severské krajiny popierajú, že by podporovali kurdských bojovníkov. Pripojili sa však k ďalším krajinám EÚ a uvalili na Turecko zbrojné embargo v nadväznosti na jeho operácie proti kurdským skupinám v Sýrii.

Rusko nepoužije jadrové zbrane, hovorí veľvyslanec

Ruský veľvyslanec vo Veľkej Británii povedal BBC, že neverí, že jeho krajina použije vo vojne proti Ukrajine taktické jadrové zbrane.

V rozhovore s Clivom Myriom Andrej Kelin uviedol, že takéto zbrane by boli použité iba v prípade ohrozenia existencie Ruska.

Veľvyslanec tiež poprel, že by ruské sily ostreľovali civilistov, a uviedol, že obvinenia z vojnových zločinov v meste Buča sú „výmyslom“.

Kelinove tvrdenia sú v rozpore s početnými výpoveďami očitých svedkov z radov obyvateľov, ktorí BBC oznámili, že ruskí vojaci popravili ich blízkych.