Dalajláma bozkával dieťa a potom ho žiadal, aby mu cucalo jazyk (Video)

Dalajláma sa po ostrej kritike ospravedlnil za svoje správanie na podujatí v severnej Indii, kde na pódiu pobozkal dieťa na pery a potom ho vyzval, aby mu „cucal jazyk“. „Jeho Svätosť často provokuje ľudí, s ktorými sa stretáva, nevinným a hravým spôsobom, dokonca aj na verejnosti a pred kamerami,“ uviedol dalajlámov úrad vo vyhlásení.

V pondelkovom vyhlásení dalajláma uviedol, že „sa chce ospravedlniť chlapcovi a jeho rodine, ako aj mnohým priateľom na celom svete za bolesť, ktorú mohli jeho slová spôsobiť“, a dodal, že incident „ľutuje“, uvádza americká webová stránka CNN.

Jeho ospravedlnenie prišlo po tom, ako sa video s incidentom, ku ktorému došlo vo februári počas podujatia v meste Dharamshal, rozšírilo na sociálnych sieťach, pričom mnohí používatelia následne dalajlámovo správanie kritizovali.

Na videu je zachytený chlapec, ktorý prichádza k nositeľovi Nobelovej ceny za mier a pýta sa ho: „Môžem ťa objať?“ Potom 87-ročný duchovný vodca pozve chlapca na pódium, ukáže mu na tvár a povie: „Najskôr sem,“ čím chlapca vyzve, aby ho objal a pobozkal. Dalajláma potom ukáže na svoje pery a povie: „Tak myslím, že konečne aj tu“. Potom chlapca potiahne za bradu a pobozká ho na ústa. „Teraz mi cucaj jazyk,“ povie po niekoľkých sekundách a vyplazí ho.

Centrum pre práva dieťaťa so sídlom v Dillí pre CNN uviedlo, že odsudzuje „všetky formy zneužívania detí“. „Niekedy ľudia hovoria o tibetskej kultúre ukazovania jazyka, ale toto video rozhodne nie je o žiadnom kultúrnom prejave, a aj keby bolo, takéto kultúrne prejavy nie sú prijateľné,“ dodala.

Súčasný dalajláma Tenzin Gyatso je najznámejšou žijúcou budhistickou osobnosťou na svete. Dalajlámu, hlavného duchovného vodcu tibetskej školy budhizmu, si milióny ľudí ctia ako reinkarnáciu jeho 13 predchodcov. Od roku 1959 po neúspešnom tibetskom povstaní proti čínskym okupačným silám žije v Indii. Neskôr zriadil exilovú vládu v severoindickom meste Dharamshala a viedol tisíce Tibeťanov, ktorí ho tam nasledovali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *