Čo to má znamenať?! Už štyria európski odberatelia pristúpili na platby Rusku za plyn v rubľoch

Štyria európski odberatelia plynu pristúpili na požiadavku Kremľa, aby za plyn platili v rubľoch, uviedla v stredu agentúra Bloomberg. Účet v rubľoch ich má desať, napísala s odvolaním sa na zdroj z Gazpromu.

Bloomberg neuviedol, ktoré konkrétne krajiny už využili platobnú schému navrhnutú Moskvou, podľa ktorej si európski odberatelia musia otvoriť účet v ruskej banke Gazprombank a naň posielať platby za plyn v eurách, pričom banka ich potom sama zmení na ruble.

Zatiaľ je len jasné, že medzi týmito krajinami nie sú Poľsko a Bulharsko, ktorým už Moskva v stredu zavrela kohútiky. Obe krajiny to označili za porušenie zmluvy.

Naopak sa zdá, že na novú podmienku Ruska pristúpilo Rakúsko, keď kancelár Karl Nehammer v stredu síce poprel, že by krajina platila v rubľoch, podľa agentúry APA ale pripustil, že Viedeň hradí plyn cez Gazprombank.

Bloomberg tiež dodáva, že aj keby ostatní odberatelia ruského plynu odmietli podmienky Kremľa v podobe platenia v rubľoch, došlo by na ďalšiu odstávku dodávok najskôr až v druhej polovici mája. Práve vtedy majú totiž byť vykonané ďalšie platby.

Rusko dodáva zemný plyn celkom 23 európskym krajinám. Jeho požiadavka ohľadom platieb v rubľoch Európska únia už skôr odmietla. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová označila zastavenie dodávok do Poľska a Bulharska ako snahu Moskvy využiť plyn na vydieranie európskych krajín.