Čínska armáda sa v týchto dňoch zúčastní na vojenskom cvičení v Rusku. Spolu s nimi tam budú aj armády z Indie, Bieloruska a Tadžikistanu. Oznámilo to v stredu čínske ministerstvo obrany.
Číňania sa takýchto cvičení už zúčastnili aj v minulosti a ako tvrdia, ide o bežné cvičenie podľa bilatelárnej dohody a „nesúvisí so súčasnou medzinárodnou a regionálnou situáciou”.
„Cieľom (spoločných cvičení) je prehĺbenie praktickej a priateľskej spolupráce zúčastnených krajín, zvýšenie úrovne strategickej spolupráce a posilnenie schopnosti reagovať na rôzne bezpečnostné hrozby,” uviedlo vo vyhlásení čínske ministerstvo obrany.
Rusko sa snaží, aby útoky na Kryme vyzerali ako terorizmus, uvádza ISW
Rusko sa snaží vzbudiť pocity, že údery na vojenské zariadenia na ukrajinskom Ruskom anektovanom Kryme sú teroristické činy. Snaží sa tým odvrátiť pozornosť od porušovania medzinárodného práva Moskvou a podkopať výzvy na označenie Ruska za štát podporujúci terorizmus, uviedol vo svojom pravidelnom hodnotení vojny na Ukrajine americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).
Šéf OSN má vo Ľvove rokovať so Zelenským a Erdoganom o Záporožskej JE
Generálny tajomník OSN António Guterres dnes na Ukrajine chce rokovať o situácii v Záporožskej jadrovej elektrárni, z ktorej bezprostredného okolia je v poslednej dobe hlásené ostreľovanie, uviedol podľa agentúry Reuters hovorca OSN. V Ľvove na západnej Ukrajine sa má Guterres stretnúť s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským aj s jeho tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom. Estónsko odo dneška začína uplatňovať zákaz vstupu do krajiny ruským občanom so schengenskými vízami, ktoré samo vydalo.
Guterres bude podľa očakávania so Zelenským a Erdoganom hovoriť o možnej návšteve Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) v Záporožskej elektrárni, ktorú ovládajú ruskí vojaci. MAAE predtým varovala pred rizikom katastrofy v zariadení a snaží sa doň získať prístup, aby situáciu zhodnotila. OSN v pondelok uviedla, že má možnosť poskytnúť delegácii potrebnú logistickú a bezpečnostnú podporu. Ďalšou témou stretnutia vo Ľvove pravdepodobne bude vývoz obilia z ukrajinských prístavov. Obnovenie jeho exportu umožnila dohoda uzavretá na konci júla medzi Ukrajinou a Ruskom za sprostredkovanie Turecka a OSN.
Do Estónska sa od dnes nedostanú Rusi so schengenskými vízami vydanými touto pobaltskou krajinou. Víza síce budú platiť, ale na ich držiteľov budú uvalené sankcie, vysvetlil podľa serveru Delfi minulý týždeň estónsky minister zahraničia Urmas Reinsalu. Estónsko už skôr ako prvé v EÚ prestalo vydávať Rusom víza za účelom štúdia.