Americké veľmocenské súperenie s Čínou naberá na obrátkach, pretože Pentagon plánuje rozmiestniť flotilu bombardérov B-52 s jadrovými zbraňami v severnej Austrálii, čo je označované za „signál“ Pekingu, uviedla austrálska rozhlasová a televízna spoločnosť Australian Broadcasting Corp.
„Mať bombardéry, ktoré môžu doletieť a potenciálne zaútočiť na pevninskú Čínu, by mohlo byť veľmi dôležité pre vyslanie signálu Číne, že akékoľvek jej akcie nad Taiwanom sa môžu tiež ďalej rozšíriť,“ povedala televízii ABC Becca Wasserová z Centra pre novú americkú bezpečnosť .
Program austrálskej televíznej stanice o aktuálnom dianí Four Corners odhalil americké dokumenty s podrobnými informáciami o tom, že na leteckej základni Tindal južne od Darwinu v austrálskom Severnom teritóriu má byť rozmiestnených až šesť bombardérov B-52 schopných niesť jadrové zbrane. Letecká základňa by tiež mala dostať 100 miliónov dolárov na modernizáciu priestorov na údržbu a parkovanie bombardérov, ktorá by mala byť dokončená do roku 2026.
„Schopnosť nasadiť bombardéry amerického letectva v Austrálii vysiela protivníkom silný signál o našej schopnosti vysielať smrtiacu vzdušnú silu,“ uviedlo americké letectvo v rozhovore pre Four Corners.
Medzitým senátor za Zelenej David Shoebridge napísal na Twitteri:
„Jedná sa o nebezpečnú eskaláciu. Austrália sa tým stáva ešte väčšou súčasťou globálnej hrozby jadrových zbraní pre samotnú existenciu ľudstva – a zvyšovaním vojenského napätia ďalej destabilizuje náš región.“
This is a dangerous escalation. It makes Australia an even bigger part of the global nuclear weapons threat to humanity’s very existence – and by rising military tensions it further destabilises our region https://t.co/OTSSfV25fJ
— David Shoebridge (@DavidShoebridge) October 30, 2022
Ťažké bombardéry dlhého doletu vysielajú Číňanom jasný „signál“, že Američania a ich spojenci „plánujú vojnu s Čínou“, vysvetlil pre Four Corners Richard Tanter, vedúci výskumný pracovník Nautilus Institute a protijadrový aktivista.
Nedávny článok v austrálskom denníku Financial Review s názvom „Austrálske spojenectvo v Ázii je príbehom dvoch regiónov“ poukazuje na to, že čipové obmedzenia Bidenovej administratívy voči Číne, ktoré majú rozdrviť jej technologické schopnosti, „sú jednoznačne novou studenou vojnou“. Podľa neho Austrália zložito žongluje s tým, že musí vyhovieť svojmu hlavnému obchodnému partnerovi Číne a hlavnému bezpečnostnému partnerovi USA, zatiaľ čo Washington tlačí na Canberru a ďalšie krajiny v regióne, aby sa dištancovali od Pekingu.
Okrem bombardérov Austrálie, Veľká Británia a USA nedávno oznámili novú bezpečnostnú dohodu známu ako AUKUS, ktorá austrálskej armáde umožní do roku 2040 zaobstarať flotilu jadrových ponoriek.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien v pondelok na túto správu reagoval a nebol z nej príliš nadšený:
„Krok USA eskaluje regionálne napätie, vážne podkopáva mier a stabilitu v regióne a môže vyvolať závody v zbrojení v regióne.“
Rozširujúca sa pôsobnosť americkej armády v severnej Austrálii ukazuje snahu Washingtonu vybudovať „priateľský kruh“ bombardérov a stíhačiek stealth okolo Číny.