Čínsky prezident vyškolil pred kamerami kanadského premiéra ako malého chlapca

‚Všetko, o čom diskutujeme, uniklo do novín, to nie je vhodné,“ povedal čínsky prezident Si kanadskému premiérovi Trudeauovi.

Čínsky prezident Si Ťin-pching obvinil premiéra Justina Trudeaua z nevhodného správania, keď do médií vyzradil obsah rozhovoru medzi oboma lídrami.

Obvinenie zaznelo v okamihu, keď sa cesty dvojice skrížili na verejnom priestranstve na indonézskom Bali, kde sa obaja lídri zúčastňujú summitu G20.

„Všetko, o čom sme hovorili, uniklo do novín, to nie je vhodné,“ povedal Si Trudeauovi prostredníctvom tlmočníka.

„To nie je… spôsob, akým bol rozhovor vedený. Pokiaľ je na vašej strane úprimnosť -“ povedal Si.

Trudeau čínskeho vodcu prerušil a povedal mu, že aj keď majú nezhody, mali by spolupracovať.

„Veríme v slobodný, otvorený a úprimný dialóg a v tom budeme pokračovať. Budeme sa aj naďalej snažiť konštruktívne spolupracovať, ale budú veci, na ktorých sa nezhodneme, a budeme musieť…“. Trudeau povedal, kým ho Si prerušil.

„Najprv vytvorme podmienky,“ povedal Si a natiahol k Trudeauovi ruku, kým si dvojica potriasla a rozišla sa.

Trudeau „zlyhal v ochrane našej demokracie“ pred hrozbami zo strany Číny, hovorí Poilievre
Trudeau a Si spolu v utorok krátko hovorili tvárou v tvár na okraj summitu G20 na Bali. Po tomto neoficiálnom stretnutí vydal úrad predsedu vlády výťah z rozhovoru, v ktorom sú uvedené témy, o ktorých sa hovorilo, a kto ich nadniesol.

Podľa prečítaného záznamu Trudeau počas krátkej diskusie medzi oboma vedúcimi predstaviteľmi, ktorí sa dostali do rozporu kvôli obchodu a zatknutiu a zadržaniu dvoch Kanaďanov, vyjadril znepokojenie nad správami médií, že Čína tajne financovala 11 kandidátov vo federálnych voľbách v roku 2019.

Trudeau na záverečnej tlačovej konferencii na incident reagoval slovami, že jeho vláda verí, že jej občania chcú byť informovaní o práci, ktorú robí v ich prospech.

Pozrite sa: „Nebudem sa vyhýbať otvorenosti voči Kanaďanom:“ Trudeau povedal Siovi: „Nebudem sa vyhýbať otvorenosti voči Kanaďanom, aj keď budeme diskutovať o dôležitých a niekedy chúlostivých témach,“ povedal Trudeau.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *