Chýba plyn z Ruska. Nemecko opäť spúšťa uhoľné elektrárne

Nemecko začne viac využívať uhoľné elektrárne, aby šetrilo zemným plynom, ktorého dodávky z Ruska sú aktuálne značne obmedzené. V nedeľu o tom informoval minister hospodárstva Robert Habeck. Do prevádzky sa uvedú späť aj tie elektrárne, ktoré už boli vyradené v rámci dosiahnutia dlhodobého cieľa, ktorý počíta s tým, že v roku 2030 Nemecko úplne skončí so spaľovaním uhlia.

„Situácia je vážna,“ priznal Habeck v nedeľnom vyhlásení, počas ktorého predstavil sadu opatrení, ktoré majú znížiť spotrebu plynu, zároveň hovoril o posilnení preventívnych opatrení, aby krajina mala budúcu zimu dostatok plynových zásob.

Medzi jedno z hlavných opatrení patrí znovusprevádzkovanie uhoľných elektrární, ktorých prevádzka bola pôvodne ukončená za účelom zníženia uhlíkových emisií, uvádza server The New York Times s dodatkom, že zatiaľ nie je známe, koľko elektrární sa to bude týkať. Uhoľné elektrárne poslúžia ako náhrada za plyn pri výrobe elektriny.

„Aby sa znížila spotreba plynu, musí sa na výrobu elektriny používať menej plynu. Namiesto toho sa budú musieť viac využívať uhoľné elektrárne,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva.

Sám Habeck, ktorý je šéfom Strany zelených, uviedol, že toto rozhodnutie je v rozpore s princípmi jeho strany. Potom dodal: „Je to horké (rozhodnutie), ale v tejto situácii je jednoducho nutné znížiť spotrebu plynu. Zásobníky plynu musia byť do zimy plné. To je naša najvyššia priorita.“

Nemecko je na ruskom plyne vysoko závislé, vlani pochádzalo až 55 percent jeho celkových dodávok práve z Ruska. Tento rok, po začatí ruskej invázie na Ukrajinu, sa závislosť podarilo vďaka náhradným dodávkam z Nórska, USA a Spojených arabských emirátov znížiť asi o 20 percent, uvádza NY Times.

Napriek tomu vláda zostáva opatrná a chce mať do novembra naplnené zásobníky aspoň z 90 percent (v súčasnosti 57 percent), aby prípadne nemala v zime problémy s nedostatkom plynu. Okrem diverzifikácie dodávok by potom malo pomôcť práve aj využitie uhoľných elektrární.

Novela zákona, ktorá schváli návrat k používaniu uhlia pri výrobe elektriny, by mala byť schválená budúci mesiac.

One Reply to “Chýba plyn z Ruska. Nemecko opäť spúšťa uhoľné elektrárne”

  1. Tak to je ozaj veľmi ekologické!!! Totálni debili riadia celú EU a aj jednotlivé členské štáty!!! Toto je toho jasný a nevyvrátiteľný dôkaz!!! Tak si serú do huby, že to nie je vôbec pekné!!! To do kedy ešte budú ľudia voliť takýchto volov?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *