Český miliardár: Vypnutie ruskej ropy spôsobí masové demonštrácie. Nebudeme mať čím zorať ani pole!

Čo všetko by znamenalo okamžité odpojenie Európskej únie od ruského plynu? Tým sa v programe 360 ​​° na CNN Prima NEWS zaoberal miliardár a investor s dlhodobými skúsenosťami v sektore energetiky Pavel Tykač, píše CNN Prima News

Podľa kontroverzného biznismena by koniec ruského plynu mohol v Česku vyvolať aj občianske nepokoje. Tykač ponúkol v posledných dňoch českej vláde nákup lacnejšej elektriny, ktorú vyrába jeho elektráreň.

V posledných týždňoch sa vo verejnom priestore často špekuluje o tom, či Kremeľ zastaví dodávky zemného plynu do Európskej únie. Alebo to bude EÚ, ktorá sa odstrihne ako prvá. Česká republika je na ruskom plyne, ktorý do krajiny prúdi z Nemecka, závislá takmer zo 100 percent.

Je nereálne teraz skončiť s ruským plynom. Nie je to o znižovaní izbových teplôt o pár stupňov. Dôsledok by bol pre Česko strašný. Zastavil by sa náš priemysel. Zrútila by sa ekonomika a možno by prišli politické nepokoje, proti ktorým by bol november 1989 len drobným predstavením,“ varoval Tykač vo vysielaní CNN Prima NEWS. Jeden z najbohatších Čechov upozorňuje, že by s koncom ruského plynu výrazne klesala životná úroveň.

Podnikateľ európskym politikom priamo nevyčíta, že za posledné dekády rozvíjali energetickú spoluprácu s Ruskom. Za fatálnu chybu však považuje fakt, že sa z Ruska stal úplne dominantný dodávateľ. „Nech existuje pokojne Nord Stream 3, 4 a 5. Dôležité ale je nebyť závislý od jedného dodávateľa. Potom by Rus bol jedným zo súťažiteľov, ale nie jediný dominantný dodávateľ. Keďže žiadnu alternatívu teraz nemáme, stali sme sa závislými,“ vysvetlil svoj názor Tykač.