Český ekonóm varuje: Ceny potravín budú apokalyptické! Pripravte sa na hladomor

To najhoršie nás ešte len čaká. V relácii 360 ° na CNN Prima NEWS to povedal ekonóm Lukáš Kovanda k rastu cien potravín. Zmienil tiež, že sa v niektorých krajinách môže vysoká inflácia prejaviť hladomorom. A varoval českú vládu pred osudom tej pakistanskej.

„Najnovšie varovanie vydala britská centrálna banka, ktorá označuje cenové nárasty v oblasti potravín za doslova apokalyptické. To znamená, že je to niečo, čo tu dlhé desaťročia nebolo. A keď už britskí centrálni bankári používajú slovo „apokalyptické“, tak to znamená, že situácia naozaj apokalyptická byť môže,“ uviedol Kovanda.

Českých občanov následne upokojil. „Nám, na rozdiel od mnohých afrických krajín, hladomor nehrozí. Tam sa môžu strhnúť sociálne nepokoje. Sme však svedkami toho, že hlad máva režimy a zvrháva ich. Príkladom je režim v Pakistane alebo na Srí Lanke, kde v minulom týždni padli premiéri a vlády. Ľudia tam začínajú mať hlad, potraviny sú drahé a situácia sa bude ešte zhoršovať. Apokalypsa nás ešte len čaká, to najhoršie je stále pred nami,“ varoval.

Aj napriek tomu, že najnovším spúšťačom dramatických nárastov cien potravín je vojna na Ukrajine, pripomenul, problémy so zásobovaním potravinami tu boli už skôr. „Situácia sa zhoršuje od roku 2016. Teraz s veľkým pocitom hladu zaspáva 820 miliónov ľudí, akútnym hladom na pokraji smrti trpí asi 50 miliónov ďalších ľudí. To sa ešte v tomto roku môže navýšiť o ďalšie desiatky miliónov,“ pokračoval.

Uviedol, že ak v Česku hovoríme o inflácii, ktorá môže mať za následok vysokú cenu chleba, v niektorých krajinách znamená smrť. „Niekde sa vysoká inflácia prejaví ako hladomor. Ak sa to dá tak povedať, ľudia tam budú na infláciu umierať,“ zdôraznil. Následne pripomenul, že problém s dodávkami obilia z Ukrajiny priťahuje obchodníkov z postihnutých krajín aj do Česka.

„Napríklad Egypt je od dovozu obilia z Ukrajiny závislý. Preto teraz hľadajú náhradky inde, aj v Česku. Dopytujú u našich poľnohospodárov napríklad pšenicu a to potom vedie k tomu, že sa zdražuje aj u nás. Tým, ako ľudia v daných krajinách trpia hladom, tak sú dané režimy pripravené zaplatiť viac, aby nepadli. To potom spôsobuje ako celosvetovo, tak aj v česku ďalší rast cien potravín,“ vysvetlil.

Následne varoval českú vládu. „Podceňuje situácia. Keď nebude konať, tak môže byť ohrozená. Nie, že by ľudia u nás trpeli od hladu, ale ide o drahotu potravín. Ak drasticky nezasiahne, tak by ju mohla zmiesť nespokojnosť a frustrácia občanov. Nakoniec bude musieť urobiť razantné kroky,“ uviedol s poukázaním na príklad pakistanskej vlády.

zdroj: CNN PRIMA NEWS