Česi nemajú kam ubytovať obrovské rómske rodiny z Ukrajiny. Obyvatelia okamžite začnú protestovať

Česká vláda musí nájsť vhodné miesto pre rómskych utečencov z Ukrajiny mimo Prahu, ľudia z regiónov však proti ubytovaniu Rómov protestujú a mizne ľudskosť. V nedeľnej Partii Terézie Tománkovej to povedal minister zdravotníctva Vlastimil Válek, píše CNN Prima NEWS.

„Vláda hľadala niekoľko miest, kde by mohli tí utečenci byť. Hľadali sme miesta a niekoľko sme pre nich vytipovali. Problém je, že to naráža na odpor miestnych. Nie je až také zložité postaviť poľnú nemocnicu. Bohužiaľ, keď tam potom ubytujete Rómov, mnoho občanov, ktorí bývajú v okolí, štrajkuje a protestuje. Spoločnosť je vyhrotená a niektoré prejavy v Poslaneckej snemovni tomu nepomáhajú. Mizne ľudskosť, a pritom to sú tiež len ľudia,“ povedal Válek.

Komplikácia je podľa Válka skôr dlhodobé ubytovanie či lokalita, kde by sa utečenci cítili dobre a kde by mohli fungovať. „Tu je problém, že tie rodiny sú obrovské, chcú žiť pohromade. Tiež česká rómska obec a neziskovky hovoria, že je veľmi zložité ich nejakým spôsobom vtiahnuť do pravidiel, na ktoré si naša rómska komunita zvykla. Sú zvyknutí na určitý spôsob života, ktorý na Ukrajine mali a ktorý nie je úplne realizovateľný v našich podmienkach,“ vysvetlil minister.

\“Tu je potrebné požiadať po určitú dobu, tá určite nebude nekonečná, ale po dobu niekoľkých mesiacov, o tolerancii spoluobčanmi, než nájdeme lokalitu, kde spolu budú žiť,\“ doplnil.

Podľa Maška však vláda situáciu nezvládla. „Chceli sme po pánovi Rakúšanovi už začiatkom marca, aby sprísnil pravidlá. Nezisťovalo sa množstvo vecí – aká je ich profesia alebo či chcú zostať dlhodobo alebo nie. Zvíťazila snaha pomôcť všetkým,“ vyhlásil v Partii.

„Stany mi prídu naozaj len ako prechodné riešenie. Sú tu už nejaký ten týždeň, je otázka, či sú vytipované lokality, alebo sú na ceste nejaké ubytovacie kontajnery,“ doplnil poslanec.

zdroj: CNN PRIMA NEWS